Etzler: Pomoci Nepálu brání nejen terén, ale i přehnaná byrokracie

Káthmándú – Kozy, jaky i staré ruské vrtulníky využívá OSN k tomu, aby do odlehlých horských regionů v Nepálu dopravila rýži a ostatní náklad. Potravinovou pomoc tam po silném zemětřesení z předminulého víkendu potřebuje asi 1,4 milionu lidí. Nepálská vláda má přitom k dispozici zhruba jen 30 vrtulníků. Podle spolupracovníka ČT Tomáše Etzlera je podobně komplikovaná i distribuce finanční pomoci. Řada dárců se zdráhá peníze posílat na centrální účet vlády. Tamní kabinet totiž provází nechvalná korupční pověst.

Jak vážná je aktuálně situace v Nepálu?

„V části Káthmándú, kde nyní jsem, není tak strašná, i když i tady zahynulo přes tisíc lidí. Tragická situace je ale v horách, kam se nedá dostat. Přístup je možný pouze helikoptérami, pěšky se tam jde až pět dní.“

Jak těžké je dopravit zásoby do neprostupných oblastí?

„Je několik způsobů, jak se tam dostat. Dají se použít jaci, buvoli, kozy, samozřejmě i helikoptéry, ale je jich málo. Například nepálská armáda má jenom pět helikoptér. Osm si půjčila od indické armády, další zapůjčili Číňané nebo Američané, ale není tady více než 30 strojů. Jde o velké vojenské helikoptéry i menší typy, které ale nemohou uvést velký náklad.“

Jak jsou na tom lidé v odlehlejších oblastech?

„Dochází jím trpělivost, a to už od minulého týdne. Ptají se, proč nepálská vláda nepomáhá víc, když dostává obrovské sumy peněz z celého světa. Oni jsou celkem soběstační: mají vodu, rýži i sýr od jaků nebo koz. Sice přežijí, ale nemají léky, lékařskou pomoc, jsou často bez přístřešku, nemají stavební materiál a budou potřebovat pomoc od vlády.“

Člověk v tísni avizoval, že se v oblasti rozdává hlavně provizorní přístřešky, celty nebo plachty. Znamená to, že před příchodem monzunů opravdu hrozí, že lidé budou postrádat i nejjednodušší střechu nad hlavou?

„Záleží na tom, kdy monzun přijde. Možná za týden, ale možná až koncem května nebo v červnu. Čili je ještě nějaký čas. Každopádně lidé budou potřebovat celty, stany a oblečení, protože prakticky všechen jejich majetek byl zničen. Nepálská vláda má stále několik týdnů, aby to doručila. Minulý týden jsem točil v jedné vesnici pouze 20 kilometrů od káthmándského letiště. Celníci tam zadržují tuny a tuny pomoci. Tamní lidé podle svých slov minulý týden požádali o 650 stanů, zatím jich ale prý dostali pouze sedm.“

Jsou také hlášeny problémy s byrokracií a celními procedurami. Došlo k nějakému zlepšení?

„To je systém, který existuje v Nepálu desítky let. Byrokracie zkrátka brzdí pomoc. Do Nepálu navíc poslalo mnoho lidí i organizací peníze. Nepálská vláda poté rozhodla, že všechny peníze musí jít přes centrální účet premiéra. Řadu potenciálních lidí, kteří chtěli poslat peníze, to ale odradilo. Nepálská vláda je totiž nechvalně proslulá svou korupcí a mnozí se proto zdráhají takto peníze posílat.“

Mohutné otřesy z 25. dubna zabily podle nejnovější bilance nejméně 7750 lidí, další tisíce lidí byly zraněny. Zemětřesení rovněž zlikvidovalo zásoby potravin v některých odlehlých horských regionech. V nejhůře postižených oblastech přišlo o všechno nebo o většinu zásob až 60 procent domácností.

Pěšky lze dorazit do zničených vesnic za 5 dní (zdroj: ČT24)