Obchodní loď zadržovaná Íránci je opět volná

Teherán - Írán propustil obchodní loď Tigris dánské společnosti Maersk. Tu minulý týden v Hormuzském průlivu zadržely íránské jednotky s odůvodněním, že jde o právní spor z roku 2005. Informovala o tom tisková agentura IRNA.

„Obchodní loď společnosti Maersk byla propuštěna a opustila íránské teritoriální vody,“ uvedl mluvčí íránské diplomacie. Společnost, která si loď pronajala, to potvrdila až o několik hodin později.

  • „Rickmers Group může s potěšením oznámit, že loď Maersk Tigris s 24člennou posádkou na palubě byla oficiálně propuštěna íránskými úřady. Stalo se tak po rozhodnutí soudu v (přístavu) Bandar. Všichni členové posádky jsou v pořádku. Zpráva byla předána rodinám námořníků.“

Loď Tigris pod vlajkou Marshallových ostrovů směřovala ze saúdskoarabské Džiddy do přístavu Džabal Alí ve Spojených arabských emirátech s nákladem údajně běžného zboží. Minulé úterý ji zadržely námořní jednotky íránské revoluční gardy.  

Americké ministerstvo tvrdí, že Íránci před obsazením lodi vypálili varovné výstřely, protože kapitán neuposlechl pokynu, aby vplul blíž k íránským břehům.

Za incidentem stálo soudní rozhodnutí z roku 2005 - šlo o nevyzvednutý náklad z Dubaje. Maersk tehdy souhlasil s tím, že jako odškodné zaplatí 163 tisíc dolarů (podle současného kurzu asi čtyři miliony korun). Až teď se prý společnost dozvěděla, že v Íránu soudní jednání pokračovalo a skončilo nařízením, že firma musí zaplatit 3,6 milionu dolarů (88 milionů korun). Jestli se spor vyřešil, není jasné.

Írán v minulosti několikrát hrozil, že Hormuzský průliv zablokuje na protest proti zahraničním sankcím, které vyvolal íránský jaderný program. Touto námořní cestou přitom proplouvají tankery převážející zhruba 30 procent celosvětového objemu ropy, jež se přepravuje po moři.  

Teherán v oblasti Hormuzského průplavu často pořádá vojenská cvičení. Například v únoru příslušníci revolučních gard vnikli na maketu americké lodě nebo nacvičovali sestřelení bezpilotního letadla a rozmístění námořních min.


/*json*/{"map":{"lat":26.745610382199,"lng":56.560363769531,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/