Boje v Sýrii neutichají - Asada se snaží svrhnout jak umírnění povstalci, tak i nejrůznější radikální skupiny. Americký ministr zahraničí John Kerry už připustil, že o politickém předání moci v zemi bude nakonec nutné jednat s Asadem, kterého Západ označuje za viníka konfliktu. Občanskou válku totiž zhoršuje postup extremistů z Islámského státu, z něhož má obavy i Západ.
„Prohrát bitvu neznamená prohrát válku“
Radikálové dosáhli v nedávné době několika vítězství zejména na severu a jihu Sýrie. Podle Asada je ale normální, že ve válce dochází "k ziskům i ztrátám, k okamžikům, kdy
jste nahoře a kdy jste dole". Prohrát bitvu podle něj neznamená prohrát celou válku.
Islamisté obsadili část uprchlického tábora Jarmúk
Syrský prezident se po dlouhé době objevil na veřejnosti ve škole v Damašku obklopen studenty, kteří mu hlasitě vyjadřovali svou podporu. Při této příležitosti slíbil, že pošle vojenské posily do strategicky důležitého města Džisr aš-Šughúr poblíž turecké hranice, jež na konci dubna dobyli radikálové. V nemocnici je prý obklíčeno více než 150 syrských vojáků.
Asad nedávno přiznal, že požádal o pomoc libanonského spojence Hizballáh. Popřel ale informaci, že na syrském území působí íránské jednotky. „Pozvali jsme Hizballáh, ne Íránce. V Sýrii nejsou žádní íránští vojáci a Írán k nám žádné jednotky neposlal. Velitelé a důstojníci z obou stran jezdí do obou zemí v rámci dlouhodobé spolupráce,“ konstatoval Asad.
Syrský konflikt trvá přes čtyři roky
Více než 220 tisíc mrtvých, 4 miliony uprchlíků za hranicemi, dalších 7 milionů uvnitř země. Taková je humanitární bilance ozbrojeného konfliktu v Sýrii, který zemí zmítá od tzv. arabského jara v roce 2011.