Vídeň chce trest – Němci prý špehovali rakouské úřady

Vídeň – Špionážní aféra kolem německé Spolkové zpravodajské služby (BND) nabírá na síle. Rakousko už podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Němečtí špioni údajně špehovali ve francouzském prezidentském paláci, v Evropské komisi, ale i v rakouských úřadech. Informace pak předávali americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA).
Video Německá rozvědka prý pomáhala NSA sledovat Vídeň
video

Německá rozvědka prý pomáhala NSA sledovat Vídeň

Trestní oznámení bylo podáno u vídeňského státního zastupitelství kvůli „tajné špionáži v neprospěch Rakouska“, oznámila rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. „Chceme úplné vysvětlení,“ uvedla.   

Podle publicistického pořadu ZDF Frontal 21 sledovala NSA do roku 2013 například pobočky německých firem, ale i evropské politiky a instituce. Mezi cíli byly podle německých médií kromě rakouských úřadů a činitelů například úřady francouzského prezidenta a Evropské komise nebo evropský zbrojní koncern EADS a letecký výrobce Eurocopter (nyní Airbus Helicopters).  

Poprvé se o problému spolupráce v BND hovořilo již v roce 2008. Tehdy se zjistilo, že některé úkoly odporují vzájemné smlouvě o společném boji proti terorismu. Po skandálu s odposlechy NSA v roce 2013 se problém začal řešit důrazněji, mimo jiné se zjistilo, že některá zjišťovaná data jsou v rozporu se západoevropskými a německými zájmy.

  • Ke sledování činitelů francouzské vlády a Evropské komise bylo prý využíváno odposlechové zařízení BND v bavorském městě Bad Aibling.
  • V mnoha případech NSA poskytla německým kolegům seznam e-mailových adres, na které se sledování zaměřilo.   

Německé kancléřství, pod něž rozvědka spadá, už v dubnu nařídilo zevrubné prověření činnosti BND. Skandál ale narušuje dosavadní harmonii uvnitř německé vládní koalice. Vicekancléř a šéf německých sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel v pondělí prohlásil, že nynější skandál může vyvolat obrovský otřes.  

Hlavní zodpovědnost za tyto praktiky leží podle Zelených na kancléřce Angele Merkelové (CDU). „Kontrola BND je záležitostí kancléřství, tedy přímo Angely Merkelové. Kancléřka se musí postarat o to, aby byla celá kauza kompletně vyšetřena,“ prohlásila předsedkyně frakce Zelených Katrin Göringová-Eckardtová.

Petr Zavadil, zpravodaj ČT o rozkolu v německé koalici

„Merkelová už několikrát popřela, že by německé tajné služby vědomě předávaly Američanům citlivé informace. Koaliční partner CDU – sociální demokraté to ale jednoznačně považují za největší skandál a problém německé koalice a požadují vysvětlení, nevěří vládě, že by vládní úředníci, ale ani ministr vnitra nevěděli o tom, co se dělo.“


Křesťanští demokraté své koaliční partnery varovali, aby se nesnažili nahánět politické body tímto způsobem. Sama Merkelová pak zdůraznila, že BND bude navzdory podezřením nadále spolupracovat s NSA.   

Edward Snowden Téma odposlechů je v Německu velmi citlivé. V roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA.

Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné Merkelovou. Tato odhalení otřásla vztahy mezi Berlínem a Washingtonem.