Pan Ki-mun se zúčastní oslav konce války v Moskvě

New York/Moskva - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přijede 9. května na oslavy 70. výročí konce 2. světové války do Moskvy. Podle mluvčího OSN Stéphane Dujarrika se sejde k besedě s prezidentem Vladimirem Putinem. Před Moskvou navštíví Pan Ki-mun Gdaňsk a Kyjev. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin cestu považuje za „nesprávný signál“.

Pan Ki-mun, jehož bude doprovázet generální ředitelka Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Irina Bokovová, se cestou do Moskvy zastaví v polském Gdaňsku a v Kyjevě, uvedl Dujarric. Očekává se, že bude jednat s prezidenty obou zemí Bronislawem Komorowským a Petrem Porošenkem.

Šéf OSN se v Moskvě setká i s dalšími státníky, kteří na oslavy 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem přijedou. Českou republiku bude na oslavách zastupovat prezident Miloš Zeman. Velká většina evropských státníků ale kvůli podílu Ruska na ukrajinské krizi moskevské slavnosti bojkotuje.

Program Pan Ki-munovy cesty ještě není hotov, zatím proto není jasné, zda bude generální tajemník přítomen i slavnostní vojenské přehlídce na Rudém náměstí, kterou mají oslavy vyvrcholit. Záměr Pan Ki-muna navštívit Moskvu minulý týden kritizoval ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Rusko podle něj svou politikou vůči Ukrajině porušuje Chartu OSN,  proto je Pan Ki-munova cesta „nesprávný signál“.