Útok v Texasu: Policie prohledala bydliště ozbrojenců

Dallas - Dva ozbrojenci zaútočili v místě konání výstavy karikatur proroka Mohameda v americkém Texasu. Napadli ochranku před konferenčním centrem v Garlandu u Dallasu. Policisté je při následné přestřelce zabili. Policie již útočníky identifikovala, oba jsou podezřelí z napojení na mezinárodní terorismus a ze sympatizování s Islámským státem.

Prvním z útočníků byl podle policie Elton Simpson z Arizony, který byl už v minulosti vyšetřován v souvislosti s možnými teroristickými proviněními. „Elton Simpson je pravděpodobně člověkem, který konvertoval k islámu. Před několika lety byl odsouzen za to, že FBI lhal při vyšetřování cesty do Somálska,“ vysvětluje Martin Řezníček, zpravodaj ČT v USA. Druhým útočníkem je údajně Simpsonův spolubydlící Nadir Soofi, o němž zatím nejsou známy žádné podrobnosti.

Simpson údajně před útokem odeslal na Twitter vzkaz tohoto znění: „Můj bratr a já jsme složili do rukou velitele přísahu věrnosti. Nechť nás Alláh přijme jako mudžáhidy. Přimluvte se.“ Vzkaz byl později ze sociální sítě odstraněn. Na Twitteru se rovněž objevil vzkaz „bojovníka Islámského státu“, který oznamuje útok „dvou bratří“ na výstavu v Texasu. Podle střediska SITE, které monitoruje webové stránky islámských extremistů, je autorem vzkazu Abú Husajn Britaní, britský bojovník jednotek Islámského státu vlastním jménem Junaid Hussain.

V Garlandu se konala výstava kreseb v rámci akce Draw the Prophet (Nakresli proroka), kterou organizovalo protiislámské hnutí American Freedom Defense Initiative (AFDI). Šlo o díla v rámci soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda. Její vítěz měl obdržet finanční odměnu ve výši 10 000 dolarů, tedy asi 250 000 korun. Na akci hovořil i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu Geert Wilders.

Oba útočníky policie zneškodnila
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Brandon Wade

V konferenčním centru v Garlandu akci kromě něj sledovalo dalších asi 200 lidí včetně novinářů. Budova byla uzavřena poté, co došlo ke střelbě a všichni přítomní byli evakuováni. „Dva muži přijeli před vstup do budovy autem. Oba byli ozbrojení a začali pálit na pracovníka ochranky. Policisté proti ozbrojencům zakročili a usmrtili je,“ uvedl starosta Garlandu Douglas Athas na oficiálním facebookovém profilu města.

Policie oba útočníky zabila:

Podle svědků střelci vypálili až 20 ran. Člen ochranky vyvázl s poraněným kotníkem. „Museli jsme evakuovat zaměstnance přilehlých obchodů. Z konferenčního centra jsme lidi odvezli ve školních autobusech,“ podotkl policista Joe Harn.

  • „Strašné. Bylo to tak blízko. Doufám, že se zraněnému policistovi daří dobře,“ uvedl Wilders po útoku. Jedinou odpovědí na podobné útoky je podle něj pokračovat v dosavadní práci, ačkoli to není vždy snadné.

Wilders přijel do USA na pozvání AFDI, která je vnímána jako krajně pravicové a silně protiislámské hnutí. To po střelbě vydalo prohlášení, že právě kvůli takovýmto incidentům
bojuje o právo na svobodu projevu. „Tohle je válka o svobodu projevu. Co uděláme? Vzdáme se těm stvůrám?“ uvedlo hnutí na Facebooku. Rovněž Wilders v textové zprávě zaslané nizozemské televizní stanici označil střelbu za nepřijatelný útok na svobodu projevu.

Video Lukeš: Amerika je kotel, v němž se přetavují národnosti
video

Lukeš: Amerika je kotel, v němž se přetavují národnosti

Lukeš: Amerika je kotel, v němž se přetavují národnosti

UK - 4. 5. 2015

Střelba na výstavě karikatur Mohammeda

Útoku na výstavě karikatur Proroka zabránila policie

Zpravodaj ČT k identitě útočníků

Letos v lednu šokoval celý svět útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, který opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda. Dva muslimští radikálové při něm zabili dvanáct lidí včetně redaktorů a kreslířů. Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur proroka v dánském deníku Jyllands-Posten.

Obálka prvního čísla časopisu Charlie Hebdo po krvavých atentátech
Zdroj: ČT24
  • Útok na karikaturisty z Charlie Hebdo byl nejtragičtějším, ale ne jediným útokem, který vyprovokovaly karikatury proroka Mohameda.
  • Jen pár dnů po útoku na redakci Charlie Hebdo zaútočili dva žháři na redakci severoněmeckého listu Hamburger Morgenpost, který přetiskl karikatury proroka Mohameda z francouzského satirického časopisu.
  • Tři Švédové arabského původu a jeden Tunisan v roce 2010 plánovali krvavý útok na redakci deníku Jyllands-Posten, který zveřejnil karikatury muslimského proroka Mohameda.