Pozemní ofenziva arabské koalice v Jemenu se nekoná, pokračují nálety

Aden - Síly věrné jemenskému prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúru Hádímu sváděly dnes tvrdé boje se šíitskými vzbouřenci kolem letiště u jihojemenského Adenu. Podle první informace prezidentova mluvčího se tam k protipovstaleckým jednotkám přidalo 40 až 50 vojáků arabské koalice v předzvěsti pozemní ofenzivy, později ale sám mluvčí tuto informaci dementoval s tím, že místní bojovníky podpořili příslušníci jemenských speciálních sil - nikoli zahraničních. Koalice v Jemenu hlavně pokračovala v leteckých úderech proti šíitským povstalcům.

Saúdská Arábie, která koalici vede, v této souvislosti upozornila, že nejde o zahájení žádné rozsáhlé pozemní operace. Její představitelé se ale odmítli vyjádřit ke zprávám, které uváděly, že u Adenu působí asi dvacítka saúdskoarabských průzkumníků.

O údajně chystané pozemní ofenzivě arabských sil v Jemenu se neustále spekuluje a podle některých zdrojů je na spadnutí. Arabská koalice o víkendu v zemi nicméně pokračovala jen v leteckých úderech proti šíitským povstalcům.

/*json*/{"map":{"lat":17.08979191600801,"lng":46.31428640078126,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":13.154376055418528,"lng":45.087890625,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Jemenský konflikt se stupňuje od loňského září, kdy šíitské oddíly obsadily Saná. Držely v domácím vězení prezidenta Hádího a členy vlády, kteří pak uprchli do Adenu a z něj někteří do Saúdské Arábie. Rijád v březnu sestavil koalici, která brání zájmy Hádího vlády. Téměř každý den jsou hlášeny nálety koalice proti pozicím šíitů.

Bojová letadla arabské koalice bombardovala v noci na dnešek vojenskou leteckou základnu v Saná a další místa, kde se v obsazeném hlavním městě soustřeďují ozbrojení vzbouřenci.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun je hluboce znepokojen pokračujícími boji mezi šíitskými povstalci a vládními silami v Jemenu. Podle čtvrtečního prohlášení OSN oznámil, že v zemi bylo během posledních týdnů zabito přes 1200 lidí a z domovů jich bylo vyhnáno dalších 300 000.

Za vojenským úspěchem šíitů, kteří jsou až u Adenu, vidí Rijád především Írán. Teherán přiznává, že šíity podporuje politicky a humanitárně, ale popírá, že je vyzbrojuje.