Oděsa po roce vzpomínala na padesátku obětí krveprolití

Oděsa – Několik tisíc lidí uctilo dnes v Oděse při oddělených shromážděních památku 48 obětí krvavého střetu mezi proruskými radikály a stoupenci jednotné Ukrajiny, který se ve městě odehrál přesně před rokem. Nejvíce lidí tehdy zemřelo při požáru v Domě odborů, většina jich patřila k proruským radikálům, kteří se v objektu ukryli před davem útočících fotbalových fanoušků. Jejich průvod předtím radikálové sami napadli a zabili při tom nejméně čtyři osoby.
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Mikhail Sokolov

V den výročí jednoho z nejkrvavějších dnů ukrajinské krize měla policie ve městě mimořádnou pohotovost. Demonstrace byly zakázané, aby vzpomínky na mrtvé nepřinesly nové násilnosti. Ministerstvo vnitra předem ohlásilo, že v Oděse bude na každém metru čtverečním stát policista.

Před rokem se bitky fotbalových fanoušků během okamžiku proměnily ve válku mezi zastánci jednotné Ukrajiny a proruskými aktivisty. Pětipatrová budova, kde se stovky odpůrců revoluce zabarikádovaly, začala hořet. Většinu obětí mělo na svědomí dusivé horko a dým. Moskva tehdy mluvila o masakru plánovaném kyjevskými fašisty a neváhala ani přijít s obviněním z genocidy. Teď se podobná slova objevují znovu – a ruská vláda vyzývá Kyjev, aby smrt 48 lidí vyšetřil a viníky potrestal.

Ukrajinské úřady dodnes nesepsaly ani oficiální seznam obětí a zatím neproběhl ani jediný soud. Podle prokuratury chybějí důkazy o tom, že by někdo budovu schválně zapálil. Obvinění policie a hasičů z nečinnosti a demonstrantů z plánovaného vraždění vyšetřovala i nevládní organizace Skupina 2. května, podle níž byly střety zcela neplánované a nechystala je první ani druhá strana. Neoficiální dohoda tady ale podle skupiny byla: demonstranti dostali od policie volnou ruku při zničení tábora proruských aktivistů před budovou. Nový už od té doby v Oděse nevyrostl.

Video Oděsa vzpomínala na mrtvé
video

Oděsa vzpomínala na mrtvé

Na východě Ukrajiny se dál střílí, armáda hlásí osm zraněných

Příměří na východě Ukrajiny je nadále křehké, zbraně neutichly v páteční první květnový den ani dnes a strany se jako doposud vzájemně obviňují z vyprovokování palby. Kyjev odpoledne oznámil, že od soboty nebyl při incidentech zabit žádný příslušník ozbrojených sil, nicméně osm jich bylo zraněno.

Mluvčí ukrajinského prezidenta pro protipovstaleckou operaci v Donbasu Oleksandr Motuzjanyk řekl, že proruští separatisté dnes opět ostřelovali vládní síly z těžkých zbraní, které by podle mírových dohod z Minsku měly být staženy mimo dostřel bojových linií. Terčem palby byly opět armádní pozice u obce Šyrokyne nedaleko Mariupolu, ale také v okolí Doněcka mezi obcemi Kamjanka a Krasnohorivka. V Luhanské oblasti se střílelo zejména v oblasti města Ščastja.

Separatisté na druhé straně obvinili ukrajinské síly, že ostřelovaly jejich kontrolní stanoviště u Ščastja z minometů a granátometů. Stalo se to prý ve chvíli, kdy tam byli pozorovatelé OBSE. Od soboty armáda podle povstalců narušila příměří jen v Luhanské oblasti sedmkrát.

/*json*/{"map":{"lat":46.46616141873526,"lng":30.7428367515564,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/