Nigerijská armáda osvobodila ze zajetí Boko Haram stovky žen

Abuja - Nigerijská armáda osvobodila dalších 234 žen a dětí zajatých islamisty z hnutí Boko Haram na severovýchodě Nigérie. Radikálové je drželi v oblasti pralesa Sambisa. Ve čtvrtek se vojákům podařilo osvobodit 160 žen, v úterý byla zachráněna zhruba 300členná skupina.

„Byly osvobozeny a odvezeny na místo, kde probíhá jejich identifikace,“ uvedla armáda s tím, že ofenziva proti islamistům v oblasti i nadále pokračuje. „Naší snahou je zachránit zajaté civilisty a zničit všechny teroristické tábory v oblasti pralesa Sambisa,“ dodala.

Od počátku roku 2014 unesli radikálové na severovýchodě Nigérie podle organizace Amnesty International nejméně 2000 žen a dívek. Řada z nich skončila jako sexuální otrokyně nebo jako lidské štíty při bojích s nigerijskou armádou.

Celosvětové rozhořčení vyvolal loni v dubnu únos více než 200 dívek z gymnázia ve městě Chibok. Zda jsou některé z nich mezi skupinou 234 zachráněných žen a dětí, není zatím jasné. „Zachránili jsme je z několika různých táborů v pralesích. Většina z nich ještě není v ideální kondici pro výslech, takže můžeme jen hádat, odkud původně pocházejí,“ upozornil mluvčí nigerijského ministerstva obrany.

Video Nigerijská armáda osvobodila stovky žen
video

Nigerijská armáda osvobodila stovky žen

Příslušníci Boko Haram se na severu Nigérie snaží po vzoru organizace Islámský stát vytvořit vlastní chalífát s přísnými islámskými zákony. Při jejich útocích za posledních šest let zahynulo v Nigérii asi 13 000 lidí, asi tři miliony jich musely opustit své domovy.