Putin podle Kyjeva souhlasí s mírovou misí, Kreml to popírá

Kyjev/Moskva - Kreml popřel zprávu Kyjeva, že ruský prezident Vladimir Putin souhlasí s možností vyslat na východní Ukrajinu mírové sbory. V noci na dnešek o údajném Putinově postoji informovala kancelář ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Kreml to později odmítl a sdělil, že na takovou operaci je ještě příliš brzy. Kyjev o mezinárodní mírové misi hovoří od února, kdy oznámil, že by upřednostnil místo sborů OSN jednotky Evropské unie. Brusel takovou možnost odmítl. 

Úřad ukrajinského prezidenta vydal prohlášení po čtvrteční telefonické konferenci mezi Porošenkem, Putinem, jejich francouzským kolegou Francoisem Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ruský prezident Putin prý souhlas vyslovil v „kontextu diskuse“. Žádné bližší podrobnosti Kyjev nesdělil.

„Ne, to není pravda,“ komentoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ukrajinské prohlášení. „Věc se má tak, že ruská strana nikdy neprotestovala proti myšlence mírových sil, ale ruská strana a ani žádná jiná z těch, které zastřešují minské dohody, nemůže s jejich vysláním souhlasit, pokud znesvářené strany, tedy Kyjev a Donbas, nevysloví souhlas jako první,“ řekl Peskov.

Peskov také uvedl, že Kreml považuje navrhování nových záměrů včetně možné mírové mise ze předčasné, neboť nejdříve musí být splněny podmínky mírových dohod z Minsku. 

Během čtvrtečního telefonátu se státníci podle Kremlu shodli, že prosazování příměří na východní Ukrajině dosáhlo „určitého pokroku“. Všichni se také shodli na tom, že je nadále nutné pokračovat s odsunem těžké bojové techniky z frontové linie.

Na Donbasu i přes vyhlášené příměří nadále na několika místech dochází ke střetům. Z porušování klidu zbraní se vzájemně obviňují ukrajinská armáda i proruští separatisté. Konflikt si od loňského roku vyžádal přes 6000 mrtvých.