Za útok na Malalu dostalo 10 mužů doživotí

Islámábád - Pákistánský soud uložil doživotní trest deseti mužům, kteří v roce 2012 zaútočili na tehdy patnáctiletou bojovnici za právo dívek na vzdělání Malalu Júsufzaiovou. Píše o tom server BBC News. Radikálové napojení na hnutí Taliban začali na dívku střílet, když byla na cestě ze školy. Později získala Nobelovu cenu za mír.

Pákistánská armáda zatkla desítku útočníků loni. Soud na severozápadě Pákistánu jim teď udělil doživotní tresty. Mezi odsouzenci ale podle BBC není hlavní podezřelý v případu, třiadvacetiletý radikál Ataulláh Chán – právě jeho jméno se po útoku objevilo v policejní zprávě.   

Zraněná dívka byla několikrát operována v Británii

Na Malalu a její dvě kamarádky zaútočili pákistánští povstalci napojení na hnutí Taliban 9. října 2012 cestou z vyučování v pákistánském údolí Svát. V autobuse ji střelili do hlavy a do krku. Několik dní byla dívka v kritickém stavu, pak byla převezena do Británie, kde se podrobila sérii náročných operací.  

Júsufzaiová a Satjárthí převzali Nobelovu cenu míru
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt Dunham

Dívka před útokem pravidelně pod pseudonymem psala na serveru BBC blog o problémech pákistánských žen a dětí. Pokus o její zavraždění vyvolal mezinárodní vlnu sympatií a podpory. Evropský parlament jí udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a Malalu přijal americký prezident Barack Obama i britská královna Alžběta II. Její kniha I am Malala (Jsem Malala) se stala bestsellerem. Loni získala za svůj boj za práva dětí Nobelovu cenu za mír. Nyní žije v Británii, protože Taliban vyhrožuje jí i jejím příbuzným smrtí. 

Pákistán? V podstatě válečná zóna 

Americký magazín Newsweek před časem Pákistán překřtil na „nejnebezpečnější místo na světě“. „To, v čem žijeme, je válečná zóna,“ říká bez obalu šéfredaktor pákistánského magazínu Herald Muhammad Badar Álam.  

Podle statistik si terorismus v Pákistánu vyžádal od roku 2002 přes 52 tisíc lidských životů. Hospodářské škody se odhadují v řádech desítek až stovek miliard dolarů a kvůli bojům na severozápadě země opustilo své domovy okolo pěti milionů lidí, což je jeden z největších exodů v dějinách Pákistánu. „Pákistán je pravděpodobně největší obětí terorismu a zemí, kde ve válce s terorismem přišlo o život nejvíce lidí,“ doplnil novinář deníku Dawn Vahíd Chalfe.  

Šéfredaktor pákistánského listu Herald o životě v Pákistánu:

„Je velmi obtížné nebýt vystrašený. Není ale možné žít za zavřenými dveřmi. Je potřeba žít své životy, dělat svou práci, posílat děti do školy. Pokud bychom se zavřeli za těmi dveřmi, dělali bychom přesně to, co sebevražední atentátníci chtějí. Stali bychom se mrtvým národem. Je to válka, která už trvá mnoho let, a ještě mnoho let potrvá a my nemůžeme přestat žít.“   


Situace se přesto pozvolně zlepšuje. „Intenzita teroristických aktivit se snížila. Nejsou tak intenzivní jako před třemi nebo čtyřmi roky. Důvodem jsou pokračující operace v Severním Vazíristánu,“ tvrdí zástupce velitele policie v provincii Sindh Abdulláh Šejch. „Terorismus je na ústupu, protože se podařilo teroristy vytlačit do pohraničních regionů,“ soudí.