V USA to vře. Zemí se šíří protipolicejní protesty

Baltimore - V americkém Baltimoru lidé opět demonstrovali proti policii. Tisíce lidí vyšly také do ulic New Yorku, kde bylo zadrženo 60 osob, Washingtonu a dalších měst. Protesty vyvolala smrt mladíka Freddieho Graye, který zemřel na následky zranění týden po zatýkání. Jeden z vězňů, který jel v policejním autě spolu s Grayem, přitom tvrdí, že si mladík snažil „vědomě ublížit“. Informoval o tom Washington Post. 

Organizátoři protestních akcí v Baltimoru vyzvali policii, aby propustila zhruba 300 lidí zadržených při nynějších násilnostech a upustila od jejich potrestání. Žádají také, aby byl odvolán zákaz nočního vycházení a výjimečný stav.

Gray si chtěl ublížit, tvrdí prý vězeň

Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl o týden dříve při zatýkání. Policie následně připustila, že policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči.

Po pondělním pohřbu mladíka vypukly v Baltimoru násilnosti. „Bez spravedlnosti nebude mír,“ skandovali ve středu večer v Baltimoru i jinde demonstranti. „Pošlete ty zabijácké policisty do vězení. Vinen je celý tento mizerný systém,“ prohlašovali studenti a další mladí lidé. „Vraždící policisté si zasluhují celu,“ stálo na jednom z početných transparentů. 

Video Nepokoje v Baltimoru jsou mírnější
video

Nepokoje v Baltimoru jsou mírnější

V New Yorku se demonstranti sešli na manhattanském náměstí Union Square a navzdory policejním výzvám se odmítli rozejít. Doprava v jižní části Manhattanu byla narušena, než proti davu zakročila policie s obušky a zadržela asi 60 lidí. Část newyorských demonstrantů došla až na Times Square, hlavní manhattanskou turistickou zónu. Jiní se snažili zablokovat frekventovaný silniční tunel pod řekou Hudson, který spojuje New York se sousedním státem New Jersey.

Ne všichni ale s protesty souhlasí. Sociálními sítěmi se šíří video, na němž žena bije mladíka - zřejmě svého syna:

Baltimorský baseballový tým se rozhodl, že diváky na svůj stadion kvůli nepokojům ve městě raději nevpustí.

  • Obyvatelka Baltimoru: „Jsou tady přinejmenším dva Baltimory: jeden pro privilegované a druhý pro ty ostatní. Oba teď kráčí spolu pro spravedlnost.“ 
  • Jeden z protestujících: „Jsme tady v důsledku krize. S hrůzou jsme sledovali, jak jsou naše komunity ničeny.“ 

Výsledky vyšetřování měly být podle dřívějších zpráv médií oznámeny 1. května. Policie ale údajně oznámila, že vyšetřovací zprávu nezveřejní a předá ji státnímu návladnímu. To by mohlo znovu rozpoutat nepokoje. 

Video Baltimorská "matka roku" Toya Grahamová
video

Baltimorská „matka roku“ Toya Grahamová

Ve Spojených státech se v posledních měsících stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se ale od ostatních incidentů odlišuje, protože má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku.  

Ani to ale ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií. Při nepokojích v noci z pondělí na úterý bylo zraněno 15 policistů a zadrženo bylo takřka 200 lidí. Věci se ale mění - úřady a policie začaly brát demonstranty jako partnery pro dialog. „Ještě před deseti dny jsme od starostky neslyšeli nic jiného, než že jsme zločinci. To samé o nás říkali policisté,“ uvedla Korey Johnsonová, organizátorka baltimorských protestů.

Někteří obyvatelé Baltimoru pomáhají s úklidem ulic. Mladík přinesl policii vodu:

Baltimorská policie dnes předala prokuratuře výsledky vyšetřování Grayovy smrti. Ty měly být podle dřívějších zpráv oznámeny 1. května. Baltimorská policie ale ve středu uvedla, že pouze předá výsledky šetření úřadu státního návladního a že nic zveřejňovat nebude. Náčelník městské policie Anthony Batts upřesnil, že vyšetřování ještě není u konce a že na něm pracuje třicítka detektivů. Zvláštní vyšetřování současně s policejním vede rovněž americké ministerstvo spravedlnosti.