Německá rozvědka prý špehovala i Evropskou komisi či Paříž

Berlín - Německá Spolková zpravodajská služba (BND) během své údajné dlouholeté sporné výpomoci americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) sledovala také vysoké představitele francouzského ministerstva zahraničí, úřadu francouzského prezidenta a Evropské komise. Informoval o tom německý deník Süddeutsche Zeitung. Média se odvolávají na zdroje z BND i kancléřství.

Skandál propukl před necelým týdnem poté, co informace o údajných praktikách BND zveřejnil magazín Der Spiegel. Německé kancléřství, pod které rozvědka spadá, již nařídilo zevrubné prověření činnosti BND.
  
Ke sledování činitelů francouzské vlády a Evropské komise bylo prý využíváno odposlechové zařízení BND v bavorském městě Bad Aibling. V mnoha případech NSA poskytla německým kolegům seznam e-mailových adres, na které se sledování zaměřilo. 

Dosavadní vyšetřování podle těchto zdrojů také ukázalo jen ojedinělé případy související s hospodářskou špionáží. Dosud se přitom mělo za to, že cílem sledování byly především podniky, ve kterých USA hledaly důkazy o nelegálních vývozních obchodech. V této souvislosti se Der Spiegel zmínil o evropském zbrojním koncernu EADS a o leteckém výrobci Eurocopter (nyní Airbus Helicopters).
  
Téma odposlechů je v Německu velmi citlivé. V roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné německou kancléřku Angelu Merkelovou. Tato odhalení otřásla vztahy mezi Berlínem a Washingtonem.