Protesty nepomohly. Indonésie popravila za pašování drog osm lidí

Jakarta - Indonésie popravila dnes o půl osmé večer středoevropského času osm lidí, včetně sedmi cizinců, za pašování drog. Z cizinců se jednalo o dva Australany, čtyři Nigerijce a Brazilce. Odsouzenci šli na smrt jednotlivě jeden po druhém a každý měl jinou popravčí četu o 12 lidech. Podle indonéských médií byla nakonec nečekaně ušetřena devátá odsouzená - Filipínka Mary Jane Velosová - a to poté, co se vzdala úřadům žena, která ji pro pašování drog naverbovala.

„Popravy proběhly podle plánu, aniž by je cokoli narušilo,“ citoval deník policejního důstojníka, který byl výkonu rozsudku přítomen. Podle neoficiálních informací byli nejprve zastřeleni Australané, kterým bude splněno přání, aby jejich těla byla převezena k pohřbu do jejich vlasti, a nakonec Indonésan.

V přísně střeženém vězeňském komplexu na ostrově Nusakambangan se s odsouzenými předtím rozloučili jejich příbuzní. Poslední setkání provázely podle AP srdceryvné scény. Jeden z odsouzenců, jednatřicetiletý Australan Andrew Chan, se v pondělí ještě stačil oženit se svou snoubenkou.

Indonéské úřady oficiálně informovaly skupinu o blížící se popravě v sobotu. Podle místních zákonů musejí odsouzenci dostat zprávu o vykonání trestu nejméně 72 hodin předem. Odsouzenci mohli podle AP vyslovit poslední přání.

Proti popravám protestovala OSN a především Austrálie. Šéfka její diplomacie Julie Bishopová se ještě v pondělí snažila plánovanou popravu oddálit. Ministryně tvrdila, že proces s Australany obžalovanými z pašování drog mohl být ovlivněn korupcí, a že by tato podezření měly indonéské úřady prověřit.


Skupinu zatkla policie na indonéském ostrově Bali v dubnu 2005. Odsouzeni byli o rok později. Původně byl mezi čekateli na popravu i Francouz Serge Atlaoui, jeho právník ale prozatím dosáhl odkladu tím, že podal stížnost proti způsobu, jímž byla zamítnuta jeho žádost o milost.

  • Indonésie má výjimečně přísné protidrogové zákony a popravy pašeráků drog tam jsou časté. Na výkon trestu smrti tam v současnosti čeká 138 lidí, asi třetina jsou cizinci. Letos v lednu bylo v Indonésii popraveno za obchodování s drogami šest lidí, z nichž pět byli cizinci. Tyto popravy vyvolaly po celém světě ostrou kritiku ze strany vlád a ochránců lidských práv.