Nepálci teď ze strachu žijí na ulicích, obchody jsou prázdné

Káthmándú - Zemětřesení v Nepálu zasáhlo do života desetitisíců lidí. Bojí se následných otřesů, proto raději žijí na ulici. Nemocnice jsou poničené a nemají dostatek lůžek. Na vodu se stojí fronty, obchody jsou prázdné. Někteří místní panikaří, většina se ale snaží pomoci, jak to jde. „Nepálci mají budovatelskou náladu: 'Pojďme to společně dokázat, nás nic nezničí,' říkají. Zároveň v sobě mají pokoru - všichni mniši pomáhají a modlí se. Dávají do toho všechno,“ prohlásila cestovatelka Dorota Nvotová, která v Nepálu žila šest let.

„Nejdřív jsem si říkal, že je to jen otřes, že to přejde,“ řekl americkému listu The Wall Street Journal Nanu Nepali, který v době zemětřesení pracoval v kuchyni jednoho z hotelů. Pak se ale podíval ven a přímo před sebou uviděl budovu, jak se řítí k zemi. Následně ho zasáhly kusy stropu - vyvázl se zlomenou nohou a pořezanýma rukama i tváří. Když se konečně dostal z budovy, všude kolem byla panika.

„Hodně lidí říkalo, že to trvalo dvě minuty. Mně to přišlo jako věčnost,“ řekl WSJ svědek Nanu Nepali:

Dvaatřicetiletý Bindeshwor Tamang zrovna nakupoval se svou šestiletou dcerou. „Během pár minut začaly obchody a staré budovy padat jako domeček z karet,“ uvedl svědek. Dceru nejprve nemohl najít, protože ztratila vědomí, když uvízla pod sutinami. Nakonec ji s pomocí ostatních vytáhl. „Nikdy v životě jsem necítil takovou úlevu,“ popsal Tamang své prožitky.

Zahlcené nepálské úřady se nyní snaží vyrovnat s nedostatkem pitné vody a jídla, stejně jako s hrozbou nemocí. Zranění a nemocní lidé leží v Káthmándú na otevřených prostranstvích, protože najít místo na nemocničním lůžku je prakticky nemožné. Chirurgové si zřídili provizorní operační sál ve stanu na pozemku před lékařskou fakultou v Káthmándú.

Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže

„Odhady jsou, že by mohlo být až 300 tisíc zraněných a třeba i více než 100 tisíc mrtvých. V terénu je asi 6 tisíc lidí. Ta čísla ale vychází z extrapolací, tedy ze zjištění v konkrétních oblastech, které se potom přepočtou na celou zasaženou oblast.“


Fronty na vodu a vybrakované obchody
  
Po celém Káthmándú i v jeho okolí si vyčerpané rodiny pokládají matrace přímo na ulicích a staví stany, aby je ochránily před deštěm. Před každou cisternou s vodou se tvoří dlouhá fronta lidí a ta hrstka obchodů, která ještě zůstala otevřená, nemá v regálech prakticky nic.

„Je to hrozné. Poznávám ty ulice. Říkám si – tam jsem si dala čaj. Je to můj druhý, pokud ne první domov. Co jsem mluvila s kamarády, s rodinou, tak všichni opustili domy a jsou na ulici, na parkovišti, kde žijí,“ prohlásila cestovatelka Nvotová, která žila v Nepálu několik let a považuje ho za svůj druhý domov. 

Lidé mají strach z dalších následných otřesů. Silnice vedoucí z milionové metropole jsou ucpané lidmi, kteří se snaží dostat do autobusů, nebo si stopnout nějaký automobil či nákladní vůz.

Vláda nám nedá ani kapku vody, protestují davy v Káthmándú, informoval Gabor Halasz z ARD:

Cestovatelka: Nepálci se umí vzepřít i těm nejhorším podmínkám

Nepálci jsou ale známí svou houževnatostí. Šerpové i Gurkhové tak prosluli odvahou a odhodláním, že se jejich jména stala synonymem pro sílu a statečnost. „Někteří panikaří, ale myslím, že to dají, protože jsou silný národ, který se umí vzepřít i těm nejhorším podmínkám,“ okomentovala jejich povahu Nvotová. Nyní se snaží vzájemně si pomoci nehledě na kasty nebo víru. „Lidé si posílají kontakty přes Facebook. 'Vybila se mi baterka, potřebujeme vodu a jídlo, helikoptéru,' píší a udávají své souřadnice,“ konstatovala cestovatelka. „Nepálci žijí tady a teď - to jim říká náboženství,“ dodala.

  • V Nepálu žije třetina lidí pod hranicí chudoby: „Jako všude na světě ti nejchudší si pomáhají. Člověk, který nemá nic, toho tolik neztratil. Hovořila jsem s kamarádem, kterému se nic nestalo, ale v jeho obci spadly dva domy. Okamžitě tam šel a snaží se domy postavit.“

Nepálci o hrozbě otřesů sice věděli předem. „Lidé se ale nemají před zemětřesením kam schovat a i kdyby měli, tak to nestihnou, protože epicentrum je příliš blízko Káthmándú. Přístroje by to věděly pár sekund před začátkem zemětřesení,“ poznamenala Nvotová s tím, že lidé ale věděli co dělat - především běžet ven, nebo se schovat pod stůl. Podle Nvotové odborníci zmiňovali zemětřesení o síle až 9,8 stupňů Richterovy škály, případně i mimo tuto stupnici. To by znamenalo statisíce obětí jen v Káthmándú. 

Video Nvotová: Kamarádi v Nepálu žijí na parkovišti
video

Nvotová: Kamarádi v Nepálu žijí na parkovišti

Nvotová: Kamarádi v Nepálu žijí na parkovišti

stu: 7:45, 27.4.2015

Nepálské zemětřesení ma přes 3 tisíce obětí

V Nepálu tisíce mrtvých, do země proudí pomoc

Štys: Lidé mluví o 90procentním zničení

Jukl z Červeného kříže: Odhady hovoří o 100 tisíci obětí

Česko pomůže Nepálu, pošle traumateam

Na pomoc vlády se spolehnout nelze 

Zemětřesení má tak tragické následky i proto, že je Nepál v politickém a ekonomickém zmatku. Nepálci opakovaně uvádějí, že se musejí vypořádat s nastalou tragédií prakticky bez jakékoli pomoci vlády. Stěžují si, že vedení země národ učinilo zranitelnějším - třeba kvůli tolerování nekvalitní výstavby a nedodržování stavebních norem. 

„Já i můj švagr pracujeme ve stavebnictví, a tak víme, že tu lidé staví bez podpůrných sloupů, bez železa v betonu, který navíc míchají hodně slabý,“ řekl podnikatel Aštradž Subadí, kterého zasypaly trosky hotelu, kde se s šesti přáteli setkal na schůzce. „Prostě nám spadl na hlavu,“ dodal.

Sobotkův kabinet posvětil 20milionovou pomoc

Obětem zemětřesení v Nepálu pomůže český zdravotnický traumatým. Jeho vyslání schválila vláda. Oznámil to na Twitteru předseda vlády Bohuslav Sobotka. Do země má co nejdříve odletět 36 lékařů a hasičů.


Následky zemětřesení v Nepálu
Zdroj: ČTK
Autor: Pratap Thapa

Z památek starých tisíce let zbyly trosky 

Zemětřesení zasadilo tvrdou ránu také nepálskému kulturnímu dědictví. V samotném srdci hlavního města Káthmándú se zřítily mnohé z chrámů a soch postavených ve 12. až 18. století nepálskými panovníky.  

Z devítipodlažní věže Dharahara, která byla vyhledávanou turistickou atrakcí se svým spirálovým schodištěm s 200 schody, zbyly v podstatě jen její základy. „Právě jsem si koupil vstupenku, abych vyšplhal nahoru, a byl jsem u vchodu, když jsem ucítil otřesy,“ řekl AFP šestatřicetiletý turista v nemocnici v Káthmándú. „Během pár minut se Dharahara zřítila k zemi. Uvnitř mohlo být víc než 100 lidí,“ dodal. 

Nepálské památky před a po zemětřesení:

UNESCO se nyní snaží zjistit, jestli nějaké škody utrpělo také Lumbiní, kde se před více než 2600 lety narodil Buddha.

České humanitární organizace vyhlásily finanční sbírky

  • Společnost Člověk v tísni posílá do oblasti tříčlenný humanitární tým, který bude distribuovat pomoc nejohroženějším lidem. Na okamžitou pomoc uvolní až jeden milion korun. Peníze mohou lidé posílat na konto sbírky SOS NEPÁL na číslo 54333345/0300.

  • Také česká Charita vyhlásila peněžitou sbírku a uvolnila 200 000 korun. Lidé mohou příspěvky posílat na účet číslo 55660022/0800, variabilní symbol 107. Vybrané prostředky pošlou pracovníci charity své partnerské organizaci v Nepálu. „Aktuálně lidé potřebují zejména jídlo, vodu a přístřešky pro lidi,“ uvedl Lukáš Laube z Charity ČR.

  • Další sbírku organizuje humanitární organizace ADRA, číslo jejího konta je 66888866 /0300, variabilní symbol 380. Zájemci mohou využít i dárcovské SMS ve tvaru DMSADRA, kterou je možné zasílatna číslo 87777. Česká ADRA současně uvolnila 400 000 korun na okamžitou humanitární pomoc, tedy potraviny, přístřešky, vodu či léky. Přímo v Káthmándú se nachází pobočka ADRA, jejíž pracovníci jsou již v terénu.

  • V postižené oblasti pomáhají i pracovníci Červeného kříže. Jeho česká pobočka shromažďuje finanční prostředky na sbírkovém účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504. „Zaměříme se na oblast Gorka v epicentru zemětřesení. Zásadní teď bude dostat na místo co nejrychleji urgentní zdravotní pomoc a dostatek jídla a vody. Poté se začneme zaměřovat na provizorní opravy zničených domů,“ uvedl vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.

  • Humanitární sbírku na pomoc obětem zemětřesení vyhlašuje také spolek Namasté Nepál, peníze je možné posílat na účet 129929929/0600 pod variabilním symbolem 1234. „Vyzval bych turisty, aby se nebáli a aby do Nepálu jezdili. Turismus je totiž v Nepálu jediným zdrojem příjmů,“ řekl k pomoci v delším časovém horizontu Tomáš Beránek z organizace Namasté.

  • Sbírka neziskové organizace Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE.


/*json*/{"map":{"lat":27.702871,"lng":85.318244,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":27.702871,"lng":85.318244,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/