Kapitán ztroskotané lodi s uprchlíky stanul před soudem

Řím – Před soudem v sicilské Katánii stanul údajný kapitán havarované lodi s uprchlíky, kterého prokuratura viní z podílu na smrti více než 800 lidí. Spolu s 27letým Tunisanem Muhammadem Alím Málikem bude u soudu vypovídat i 25letý Syřan Mahmúd Bichit, který byl podle vyšetřovatelů členem posádky. Loď se zhruba osmi stovkami uprchlíků se ve Středozemním moři převrátila o minulém víkendu, neštěstí přežilo jen 28 lidí.

Italská policie zadržela Málika a Bichita začátkem týdne – oba muži patřili k necelým třem desítkám zachráněných. Podle dosavadních informací tragickou havárii způsobil právě kapitán, když s přetíženým rybářským člunem narazil do portugalské obchodní lodi, jež běžencům připlula po nouzovém volání na pomoc. 

Kapitán lodi podle svědků nedokázal srážce s portugalským plavidlem zabránit, protože byl opilý a kouřil hašiš. Sám přitom podle svého advokáta tvrdí, že byl na lodi jako ostatní uprchlíci a cestu si zaplatil. Jako kapitána ho ale identifikovalo několik přeživších a také další člen posádky.

Kapitána lodi hodlá prokuratura obžalovat z mnohonásobného zabití z nedbalosti, únosu, způsobení námořní havárie a z napomáhání nelegální imigraci. Syřan Bichit by se měl zpovídat pouze z posledního jmenovaného činu.

Dnešní soudní jednání je teprve předběžným řízením, během něhož by si měl soudce vyslechnout argumenty prokuratury a obhájců a stanovit, zda existuje dost důkazů pro podání obžaloby.

Kašpar: Kormidelník opustil řízení lodi

Podle přeživších se pašeráci snažili na rybářskou loď vměstnat až 1200 lidí. Nakonec se jich tam vešlo o třetinu méně. „Je možné označit ty podmínky za nelidské. Řada z uprchlíků byla zbita ještě před naloděním. Dva nebo tři z nich byli zabiti jenom kvůli tomu, že neměli dost peněz, aby mohli být přepraveni,“ informoval spolupracovník ČT v Itálii Josef Kašpar. Několik lidí dokonce během cesty zemřelo hladem.

Většina z 900 lidí byla zavřena v nákladovém prostoru, odkud se nemohli po převrácení člunu dostat. „V okamžiku, kdy se člun blížil k portugalské lodi, kormidelník opustil řízení lodi a došlo k několika nárazům. Uprchlíci dostali strach, přesunuli se na druhou stranu člunu a ten se převrátil,“ dodal Kašpar.

Mimořádný summit Evropské unie ve čtvrtek rozhodl ztrojnásobit prostředky na záchranné operace ve Středozemním moři. Zástupci členských zemí navíc slíbili lodě, letadla, experty i peníze. Unie se navíc bude snažit organizátory ilegální migrace zastavit.

Video Kapitán ztroskotané lodi s uprchlíky jde před soud
video

Kapitán ztroskotané lodi s uprchlíky jde před soud

Kapitán ztroskotané lodi s uprchlíky jde před soud

Kašpar: Soud by měl trvat zhruba dva týdny