Hon na korupčníky: Čínský seznam 100 nejhledanějších uprchlíků

Peking – Čína zveřejnila seznam stovky nejhledanějších Číňanů podezřelých z korupce. Jsou mezi nimi zaměstnanci v bankovnictví, pojišťovnictví i docentka historie. Nejvíc uprchlíků prý žije ve Spojených státech. Protikorupční tažení spustil čínský prezident Si Ťin-pching. Podle něj by jinak mohlo dojít ke zhroucení komunistické strany. Si je považován za nejsilnějšího čínského vůdce za poslední desítky let.
Video Čína zveřejnila jména stovky nejhledanějších korupčníků
video

Čína zveřejnila jména stovky nejhledanějších korupčníků

  • Soudy do loňska kvůli hospodářským zločinům vynesly přes sto tisíc trestů. V síti uvázly i velké ryby. Trest smrti tak hrozí třeba bývalému šéfovi čínské bezpečnosti. „Čou Jung-kchang byl nejmocnější nebo druhý nejmocnější z prezidentových protivníků. Odstranit ho vsazením do vězení určitě vysílá zprávu všem ostatním, že Si Ťin-pching je mocný,“ podotkl politický komentátor Gordon Chang. 

Prezident mluví o korupčnících jako o „tygrech“ a „mouchách“ podle toho, na jaké úrovni působí. Na korupčníky, kteří ze země uprchli, se zaměřuje nedávno spuštěná kampaň s názvem Sky net. Ta je pokračováním jiné iniciativy Hon na lišky, při níž komunističtí agenti pronásledovali hledané osoby v zahraničí. Podle zpráv v médiích se podařilo dostat zpět do Číny 680 uprchlíků z 69 zemí.

Čína zveřejnila seznam 100 nejhledanějších uprchlíků
Zdroj: ČT24

„Kamkoli se vydáte, stejně vás zatkneme“ 

Seznam 100 nejhledanějších občanů, kteří utekli do zahraničí, zveřejnila tento týden čínská Ústřední komise pro disciplinární inspekci na základě podkladů z protikorupční agentury. Podle šéfa komise Fu Kchueje má seznam ukázat odhodlání komunistického režimu pokračovat v pronásledování lidí nacházejících se mimo zemi. „Kamkoli půjdete, stejně vás zatkneme a přivedeme zpět,“ podotkl úředník. 

Ve stovce nejhledanějších Číňanů je celkem 77 mužů, kteří se pravděpodobně dostali do Severní Ameriky. Čtyřicet z nich se prý ukrývá ve Spojených státech, 26 pak v Kanadě. „Jde o běžné úředníky, policisty i vysoké politiky. Je to průřez čínskou společností,“ prohlásila Kateřina Procházková, redaktorka zahraniční redakce ČT.

Čína zveřejnila seznam 100 nejhledanějších uprchlíků
Zdroj: ČT24

Jedním ze seznamu je i 44letý Čcheng Mu-jang – šéf Pekingské reklamní agentury a syn bývalého šéfa provincie Chebej. Podle vyšetřovatelů spolu se svou sestrou ošidil stát na daních o v přepočtu asi šest milionů korun. Před trestem stihl utéct do Kanady. Jeho sestra však čínskému vězení a 21milionové pokutě neunikla.  

„Čína žádá Interpol a další kanály, aby orgány činné v trestním řízení v těchto zemích posílily svou spolupráci a napomohly k tomu, aby tito podezřelí čelili spravedlnosti,“ uvedl protikorupční úřad ve svém prohlášení. 

Seznam obsahuje také 10 uprchlíků, kteří by měli žít ve Francii, tři v Británii a další pak v Austrálii, Novém Zélandu, Singapuru či Thajsku a jiných státech. Čínské úřady už loni oznámily, že ve Spojených státech žije celkem asi 150 ekonomických uprchlíků.  

Podle washingtonské organizace Global Financial Integrity odtekly z Číny mezi lety 2005 a 2011 nelegálně skoro tři biliony dolarů. „Korupce je prorostlá v celé čínské společnosti. Je to věc, která je tam po statisíce let. Prezident a jeho vláda tenhle problém asi jen tak nevyřeší. Je to gesto,“ podotkla Procházková.

Čínský prezident je nejmocnějším vůdcem od dob Mao Ce-tunga 

Nejvíc lidí ze zmiňovaného seznamu uteklo z Číny v roce 2013. Tehdy se stal prezidentem Si Ťin-pching a boj proti korupci vyhlásil za jednu z priorit svého vládnutí. Čtenář Rousseaua i Dostojevského má po dvou letech v úřadě pevnou půdu pod nohama. Po éře kolektivního vedení se stává nejmocnějším čínským vládcem od dob Mao Ce-tunga.  

Čínský prezident Si Ťin-Pching
Zdroj: ČTK
Autor: ITAR-TASS/Krasilnikov

První čínský prezident narozený po válce si dává pozor na mediální obraz. Pomáhá mu i jeho manželka, známá umělecká celebrita. Si dusí čínský internet a rád se nechává vídat po boku vojáků. Rozhodující slovo má také v zahraniční politice. Snaží se mírnit napětí s Japonskem. 

Netají se nesouhlasem se západním pojetím lidských práv a naopak prohlubuje byznys s Afrikou. Stále významnější jsou pro Peking i vztahy s Moskvou – s ruským prezidentem Vladimirem Putinem si dobře rozumějí.