KLDR může mít 20 jaderných hlavic, varuje Čína

Peking - Severní Korea by podle čínských expertů mohla mít již 20 jaderných hlavic a schopnost vyrobit dostatek uranu vhodného k výrobě jaderných zbraní, aby svůj arzenál do příštího roku zdvojnásobila. Vyplývá to z čínských odhadů, o kterých s odvoláním na zdroje informuje americký list The Wall Street Journal.

Čínské odhady, které byly údajně předány americkým odborníkům, jsou vyšší než dosavadní americké prognózy. Ty se momentálně pohybují v rozmezí deset až 16 jaderných bomb.

Pchjongjang provedl již tři jaderné testy, ten poslední v únoru 2013.

Odborníci se rozcházejí v názorech, jak velký pokrok komunistická KLDR učinila v programu vývoje balistických střel, které by teoreticky mohly být vybaveny jadernými hlavicemi.

Jihokorejské ministerstvo obrany podle zpráv z letošního ledna předpokládalo, že KLDR se výrazně přiblížila výrobě rakety s jadernou hlavicí. Zmenšit jadernou nálož tak, aby ji unesla střela delšího doletu, trvá podle expertů Soulu zpravidla dva až sedm let. Svou první jadernou zkoušku Severní Korea provedla před osmi lety, a mohla by tedy tuto technologii podle jihokorejského ministerstva již ovládat. Důkazy ale pro to tehdy nemělo.

Ve zprávě, kterou letos v únoru předložil Americko-korejský ústav při Škole pokročilých mezinárodních studií Johnse Hopkinse ve Washingtonu, američtí experti odhadli, že KLDR by mohla do pěti let posílit svůj jaderný arzenál na dvacet až sto jaderných náloží ze současných zhruba deseti a bude zřejmě schopna je umístit na rakety delšího doletu.