Islámský radikál chtěl útočit na kostely. Dopadli ho v Paříži

Paříž - V Paříži zatkli muže původem z Alžírska, který údajně plánoval ozbrojené útoky na kostely ve Francii. Podle médií se jedná o 24letého islámského extremistu, který je podle ministerstva vnitra navíc podezřelý z vraždy. V jeho autě i v bytě se našly zbraně a munice, o jeho napojení na konkrétní islamistickou skupinu ale nic nesvědčí.

Zadržený muž, který už několik let studuje ve Francii výpočetní techniku, přemýšlel o cestě do Sýrie, kde se chtěl v řadách islamistů zapojit do takzvané islámské svaté války. Tajné služby se o něj začaly zajímat už loni.

„Našla se u něj také objemná dokumentace, která jasně ukazuje, že se právě chystal k atentátu, pravděpodobně proti jednomu či dvěma kostelům. Tomuto atentátu se v neděli ráno podařilo zabránit,“ řekl ministr vnitra Bernard Cazeneuve na tiskové konferenci. Prokurátor Francois Molins odpoledne upřesnil, že nalezené dokumenty jsou spojené s teroristickou sítí Al-Káida a s organizací Islámský stát. Vyšetřovatelé prý také našli v počítači zadrženého důkaz, že byl v kontaktu s osobou, která se nachází v Sýrii a „která od něj výslovně žádala, aby se zaměřil zejména na kostel“.

Alžířan je také vyšetřován v souvislosti s vraždou 32leté Aurelie Chatelainové, která byla v neděli nalezena mrtvá ve svém autě u Paříže. Policie Alžířana zadržela téhož dne poté, co se zřejmě omylem postřelil a musel si sám zavolat sanitku. Policie pak sledovala stopy krve vedoucí k jeho vozidlu, kde našla zbraně a poznámky, které podle ministra „nade vši pochybnost“ ukazují, že plánoval bezprostřední útok.

Paříž je po útoku na Charlie Hebdo v pohotovosti

Tři islámští radikálové zavraždili v lednu v Paříži 17 lidí - zaútočili na redakci satirického listu Charlie Hebdo a na košer obchod. V zemi od té doby platí mimořádná bezpečnostní opatření.  Zvýšená pohotovost ale začala už loni, kdy se Francie zapojila do leteckých úderů proti Islámskému státu.