V Itálii zatkli kapitána ztroskotané lodi, na níž zahynuly stovky uprchlíků

Řím - Italská policie zadržela tuniského kapitána a syrského člena posádky lodi, při jejímž ztroskotání zahynulo o víkendu až 900 lidí. Byli obviněni z napomáhání ilegální imigraci, kapitán kromě toho čelí obvinění z mnohonásobného zabití z nedbalosti. Oba muži byli na palubě záchranného člunu, který na Sicílii dovezl 27 lidí přeživších tragédii. Oblast stále prohledávají záchranáři. Další loď se zhruba 450 uprchlíky dnes pobřežní hlídka hlásila u břehů Kalábrie.

Sobotní ztroskotání rybářské lodi s až tisícovkou uprchlíků, k němuž došlo několik desítek kilometrů od libyjských břehů, je jedním z nejtragičtějších podobných neštěstí ve Středomoří. Podle přeživších se loď převrátila po srážce s portugalským obchodním plavidlem Král Jakub, které jí přišlo na pomoc. Kolizi způsobil údajně jeden z pašeráků, který nedával pozor na kurs lodi a místo toho se pokoušel skrýt mezi migranty. Vzniklá panika pak loď rozhoupala, což vedlo k jejímu převržení. Kapitán portugalské lodi ale popřel, že by ke srážce došlo.

Italská policie v reakci na událost a několik dalších nehod a potíží lodí s migranty z posledních dnů provedla zátah na síť pašeráků lidí, organizujících cesty běženců z Afriky do Evropy, a v pondělí zadržela 24 členů gangu. Dva údajné pašeráky zatkla dnes také řecká policie na Rhodosu. Na muže ve věku 26 a 27 let prý upozornili sami uprchlíci, kteří přežili pondělní nehodu lodi u východního pobřeží ostrova. Přinejmenším tři lidé při ztroskotání plavidla zahynuli, asi 90 jich řecká pobřežní stráž zachránila.

Řecko se stejně jako Itálie potýká s nebývalým přílivem nelegálním imigrantů. V noci na dnešek pobřežní stráž údajně z vod Egejského moře vytáhla 42 lidí, jejichž loď se prý potopila u ostrova Lesbos.

Video Středozemní moře se stalo hřbitovem pro další stovky uprchlíků
video

Středozemní moře se stalo hřbitovem pro další stovky uprchlíků

Středozemní moře se stalo hřbitovem pro další stovky uprchlíků

Kašpar: 446 nově zachráněných uprchlíků míří do Kalábrie

Situací se po tragickém víkendu začala zabývat i Evropská unie, která uvažuje o zintenzivnění kontrolních a záchranných operací, včetně potápění prázdných lodí, používaných převaděči k přepravě uprchlíků. Ministři zahraničí a vnitra osmadvacítky se shodli na navýšení prostředků na záchranné operace. Ve čtvrtek se k problému sejde mimořádný unijní summit.

Mrtvých na cestě za lepším životem přibývá dál. Během pondělí se utopilo nejméně dvacet lidí a problémy mají i další plavidla, která vyslala nouzový signál. Situace je napjatá i na pevnině - hlavně pak na italském ostrově Lampeduza, kam míří velká část běženců. Ti často prchají z uprchlických táborů a dochází ke střetům s místním obyvatelstvem. Kvůli tragickým událostem ve Středozemním moři demonstrovaly v pondělí v Paříži a ve Vídni tisíce lidí.

Z Libye často odplouvají lodě s běženci do Evropy, neboť pašeráci využívají chaosu, který v zemi po pádu autoritářského režimu panuje. Riskantní plavby si každoročně vyžádají stovky lidských životů. EU se nyní chystá proti převáděčům důrazněji zasáhnout. „Čelíme organizované kriminální činnosti, která produkuje spousty peněz a která hlavně ničí mnoho životů,“ prohlásil italský premiér Matteo Renzi na pondělní tiskové konferenci. Organizátory nelegálních převozů migrantů označil za „bezohledné lidi handlující s lidskými životy“ a jejich počínání přirovnal k obchodování s otroky.

Jak mohou migranti získat azyl v EU?

Italští záchranáři s africkým uprchlíkemMusí úřady přesvědčit, že prchají před perzekucí a že jim hrozí újma, ba dokonce smrt, pokud by byli posláni zpět do země, odkud pocházejí. Podle pravidel EU má žadatel o azyl právo na jídlo, první pomoc a přístřeší v uprchlickém středisku. Případ každého žadatele by měl být posouzen individuálně; to zahrnuje mimo jiné i sejmutí otisků prstů a pohovor se školeným zaměstnancem.

Počet žádostí o azyl v EU stoupl v roce 2014 na 626 065 ze 435 190 v roce 2013. Počet z loňského roku je nejvyšší od roku 1992, kdy migrace dosáhla svého vrcholu, byť byl tehdy počet členských zemí EU nižší. Největší skupinu žadatelů o azyl v roce 2014 tvořili Syřané - 20 procent celkového počtu. To je podstatně víc než druhá největší skupina - Afghánci (sedm procent). Na třetím místě byli obyvatelé Kosova těsně před Eritrejci.


Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) odhaduje, že od začátku roku do poloviny dubna k italskému pobřeží dorazilo přes 21 000 migrantů, dalších 900 zahynulo. Většina z nich byla zřejmě ze subsaharské Afriky, Eritreje, Somálska a Sýrie. Loni překročilo Středozemní moře zhruba 219 000 uprchlíků a dalších migrantů, a zahynulo nejméně 3500 lidí. V roce 2013 byl celkový počet těch, kdo se přes Středozemí dostali do Evropy, mnohem nižší - asi 60 000.

Uprchlíci míří do Itálie, dalším hlavním tranzitním bodem zůstává Řecko. Bulharsko zažívá velký nárůst počtu syrských migrantů přicházejících do země přes Turecko. Před propuknutím arabského jara v roce 2011 představovali migranti velký problém pro Španělsko. Jejich počet klesl poté, co Madrid zesílil spolupráci s Marokem i ochranu svých enkláv v severní Africe - Ceuty a Melilly.

Video Ministr Zaorálek k jednání EU o uprchlících
video

Ministr Zaorálek k jednání EU o uprchlících