Slovenský uran zůstane pod zemí. Alespoň prozatím

Bratislava/Košice - V noci vypršelo povolení na průzkum ložiska uranu u Košic na východě Slovenska. Další licenci úřady firmě Ludovika Energy nevydají. Vyslyšely tak protesty obyvatel. Těžaři za to chtějí hnát Slovensko k soudu.

Společnost Ludovika Energy prováděla průzkum v lokalitě Jahodná-Kurišková od roku 2005. Okamžitě se proti němu zvedla vlna odporu místních obyvatel i ekologů. Ložisko uranových a molybdenových rud totiž spadá do příměstské rekreační oblasti Košic. Pod petici za zákaz těžby uranu se podepsalo přes 100 000 lidí a přidalo se k ní 40 okolních měst a obcí.

„Vítr by mohl roznášet jedovaté látky, radioaktivní prach a podobné věci. Také průnik do spodních vod by mohl být nekontrolovatelný,“ upozorňuje Karol Labaš ze slovenského svazu ochránců přírody.

Průzkum ložiska uranu u Košic
Zdroj: ČT24

Ludovika Energy přišla o právo na těžbu a hrozí arbitráží

Povolení na průzkum ložiska pro Ludovika Energy platilo do roku 2009, kdy bylo sice prodlouženo, ale jeho platnost následně skončila. Společnost pak požádala o jeho prodloužení o dalších deset let, až do roku 2025. Slovenské ministerstvo životního prostředí ale letos v únoru žádost zamítlo. Ludovika Energy rozhodnutí napadla a žádala o jeho přehodnocení v rozkladovém řízení.

Vlastnictví licence na průzkum ložiska s sebou nese i přednostní právo na případnou těžbu. Ludovika Energy se proto chce obrátit na soudy. „Společnost je přesvědčená, že ministerstvo svým rozhodnutím porušilo zákon i Ústavu Slovenské republiky,“ říká její mluvčí Maroš Havran. Firma také naznačuje, že by mohla vyvolat arbitráž a žádat po Slovensku stovky milionů korun.

  • „Žádného arbitrážního procesu anebo soudů se nebojíme. Nemyslíme si, že bychom mohli arbitráž prohrát,“ míní ministr životního prostředí Peter Žiga.
Video Slovensku hrozí arbitráž kvůli uranu
video

Slovensku hrozí arbitráž kvůli uranu

Firma zvažuje podání další žádosti o průzkum

Kromě soudní pře ale firma plánuje i novou žádost o určení průzkumného území. Ochránci přírody tak dnešní konec licence nepovažují za velké vítězství. „Je to jedna bitva, ale válka pokračuje dál. Nebezpečí těžby a zpracování uranu v Košicích ještě zdaleka není zažehnané,“ myslí si Ladislav Rovinský ze svazu ochránců přírody.

Ani vyhrané soudy a arbitráže ale automaticky těžařům nezaručí povolení těžby. Podle ani ne rok starého zákona totiž dobývání radioaktivních látek musí v referendu odsouhlasit lidé z obcí, v jejichž katastrech se ložiska nachází.