Mladík s kuší a mačetou zabil v barcelonské škole učitele

Barcelona - Nezletilý mladík zabil dnes ráno učitele v budově střední školy v barcelonské čtvrti Sant Andreu a nejméně čtyři další osoby zranil. Policie útočníka, kterému je 13 let, zadržela a převezla ho do nemocnice k psychiatrickému vyšetření. Motiv jeho činu není zatím znám. 

Podle policejní mluvčí byl útočník vyzbrojen kuší a mačetou; podle jiných médií měl vrah nůž. Původně také panovaly pochybnosti, kterou zbraní své oběti napadl. Nejprve se hovořilo o tom, že zabíjela kuše, vpodvečer pak barcelonská policie upřesnila, že útočník učitele bodl.

Mluvčí barcelonské prokuratury José Miguel Company novinářům sdělil, že hoch je nyní v rukou lékařů. „Byl velmi rozrušený a říkal divné a zmatené věci,“ uvedl a dodal, že odborníci zjišťují, zda chlapec skutečně trpí psychickými problémy, nebo je jen předstírá.

Nicméně obžaloba ze spáchání trestného činu mu kvůli jeho věku podle všeho nehrozí. Ve Španělsku není možné děti do 14 let trestně stíhat a nelze je poslat do vězení ani do vězeňských zařízení pro mladistvé. Mohou být jen předány do péče psychiatrických ústavů.

Svědci události médiím popsali, že student přišel pozdě na hodinu, zaklepal na dveře, a když mu učitelka otevřela dveře, střelil ji kuší a zranil v obličeji. Poté namířil zbraň na jednu ze studentek, zřejmě dceru zraněné učitelky, a zasáhl ji do nohy.

Výkřiky ostatních přivolaly učitele z vedlejší třídy. Když přiběhl, útočník ho podle zatím posledních informací bodl do hrudi a učitel na následky vážných zranění zakrátko zemřel. Obětí je prý suplující pedagog, který ve škole pracoval teprve týden.

S mladíkem nikdy nebyly problémy, působil samotářským dojmem

Následně prý útočící mladík vešel do další třídy, kde napadl a zranil další učitelku a studenta, kterého poranil na hrudi. Mnozí žáci se kvůli křiku zraněných a vystrašených svědků zamkli ze strachu v učebnách, jiní se v panice dali na útěk ze školy. „Ten kluk přišel do naší třídy s nožem v ruce a chtěl zaútočit na jednoho z mých kamarádů. Ale nepovedlo se mu to a odešel. Nám se pak podařilo utéct,“ vypověděla jedna ze studentek.

„Vždycky mluvil o zbraních a o zabíjení,“ popsal útočníka jeden z jeho spolužáků. Další studentka uvedla, že mladík byl samotář a nikdy neměl problémy.

Vražedné útoky ve školách jsou ve Španělsku vzácné. Média připomínají, že ten dnešní se odehrál přesně 16 let po masakru v americkém Denveru, kde ve škole Columbine dva studenti postříleli 12 spolužáků a jednoho učitele a dalších dvacet tři lidí zranili, než spáchali sebevraždu.

/*json*/{"map":{"lat":41.41885355283807,"lng":2.1855505600493563,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":41.44542860998121,"lng":2.199840545654297,"type":"","description":""},"1":{"lat":41.41900463579601,"lng":2.1858608722686768,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/