Lukašenko nedorazí na vojenskou přehlídku v Moskvě

Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nebude v Moskvě na květnové vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Podle agentury TASS Rusko navštíví před 9. květnem. V ten den pak bude sledovat vojenské defilé v Minsku. Na oslavy konce války nepřijede většina západních vůdců. Český prezident Miloš Zeman se účastní jako jeden z mála. Na přehlídku se ale nechystá.

„Vojenská přehlídka v Minsku není bez přítomnosti nejvyššího velitele možná,“ vysvětlil běloruský vůdce a vrchní velitel běloruské armády svou absenci na přehlídce v Moskvě. „Nikdo kromě mě nemůže podle ústavy přehlídce velet,“ dodal.
  
Ve dnech 7. a 8. se ale Lukašenko v Moskvě zúčastní všech válečných oslav, aby „demonstroval jednotu s ruským lidem a s dalšími, kdo si válečného vítězství váží“. Na oslavy naopak nepřijede většina západních vůdců, a to ani nejvyšších představitelů vítězné protihitlerovské koalice.

Český prezident do Moskvy pojede 

Miloš Zeman poletí 8. května do Moskvy. Ještě ten večer se setká s veterány. Následující den začne v Kremlu oficiální program, který podle ministra zahraničí zahájí setkání představitelů asi 30 zemí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Následovat bude vojenská přehlídka - té se Zeman nezúčastní.

Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka chce prezident položením věnce také uctít památku sovětských vojáků, kteří přišli o život při osvobozování Československa. Právě uctěním památky rudoarmějců zdůvodňoval svou cestu do Ruska, které kvůli svému zasahování do krize na Ukrajině čelí západním sankcím.


Na přehlídku kromě Zemana a Lukašenka nedorazí ani německá kancléřka Angela Merkelová, která přijede do Ruska den po ní.
  
Lukašenko pro neúčast západních státníků na moskevských oslavách pochopení nemá.
„Pokud má být jejich neúčast útokem proti ruskému lidu, lidu východní Evropy, kterou jsme kdysi osvobozovali, pak je to nesprávný přístup,“ uvedl prezident. „Máme za to, že musíme vzdát poctu těm, kdo padli za naší obranu, i těm kdo jsou ještě živi,“ dodal.