Za posledních šest dní se v Itálii vylodilo přes jedenáct tisíc běženců

Řím - Více než 11 000 běženců se dostalo po moři do Itálie během uplynulých šesti dnů a stovky dalších dnes k italským břehům dál připlouvají. Organizace spojených národů (OSN) upozornila, že riskantní cestu z Afriky do Evropy letos už zaplatilo životem téměř tisíc migrantů, což je padesátkrát víc než za stejné období loni. Může za to špatná situace v Libyi i dobré počasí nad Středozemním mořem.
Video Kašpar: Libyjské břehy ovládají zločinecké gangy
video

Kašpar: Libyjské břehy ovládají zločinecké gangy

Italská pobřežní stráž a agentura Frontex, která má na starosti ochranu vnějších hranic Evropské unie, jen během čtvrtka dostaly do bezpečí čtyři nafukovací čluny a rybářský škuner. Nacházelo se na nich celkem 574 lidí, kteří byli následně přepraveni na Sicílii. Dnes na ostrov dorazilo kolem 300 migrantů, mezi nimiž bylo 45 žen a 23 dětí.

Rostoucímu počtu uprchlíků napomáhá chaos v Libyi

Podle redaktora RAI Josefa Kašpara je hlavním důvodem nárůstu počtu běženců nepřehledná situace v Libyi. „Je to způsobeno i tím, že v zemích severní Afriky a Blízkého východu probíhá občanská válka. Jedná se o Sýrii, Irák, stejně tak jako o Nigérii, Senegal, Guineu, Mali a podobně. Lidé z těchto ohrožených oblastí se snaží za každou cenu dostat do Evropy. Nejbližší bránou jsou právě libyjské břehy, které jsou v tomto okamžiku pod kontrolou různých zločineckých gangů, jež tento obchod přímo spravují,“ konstatoval Kašpar s tím, že částečně jde o muslimské fundamentalisty, někdy vysloveně o zločinecké gangy z Blízkého východu a Afriky. „Svého času do toho byl asi namočen i organizovaný zločin v Evropě,“ míní redaktor.

Vedle trvajícího zmatku, který panuje v Libyi kvůli ozbrojeným střetům, k nynějšímu výraznému zvýšení počtu běženců mířících po moři do Itálie a dál do Evropské unie za lepším životem přispělo dobré počasí panující v posledních dnech nad Středozemním mořem.

Imigranti u Lampedusy
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Daniele La Monaca

Premiér Matteo Renzi zdůraznil, že jedinou možností, jak obrovskou vlnu přistěhovalců zastavit, je obnovení stability v Libyi. „Je to moře, ne hřbitov. Jediným řešením je mír a stabilita libyjských institucí,“ řekl na tiskové konferenci po jednání s americkým prezidentem
Barackem Obamou.

  • V sicilském Trapani dnes zatkli 41letého Nigerijce kvůli pašování lidí. Je na základě svědeckých výpovědí obviněn z toho, že řídil loď, která se převrhla u libyjských břehů, o život přitom zřejmě přišlo 41 lidí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil, že letos při pokusu o překonání Středozemního moře na cestě do Evropy už zahynulo kolem 950 azylantů. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International odhaduje, že za první tři letošní měsíce se ve Středozemním moři utopilo téměř 900 uprchlíků. To je padesátkrát více než ve stejném období loňského roku, kdy prý bylo zaznamenáno 17 mrtvých.