Satelit nelže: Čína má runway na sporných ostrovech z třetiny hotovou

Peking – Nové satelitní snímky dokazují, že Čína rychle pokročila při budování startovací a přistávací dráhy vhodné pro vojenské užití na sporném území, které je součástí Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři. Na oblast si kromě Číny dělají nároky také Filipíny, Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.

Odborný časopis IHS Jane's napsal, že na fotografiích z 23. března je vidět postupující práce na runwayi v severovýchodní části útesu Fiery Cross Reef. Dráha s předpokládanou délkou 3110 metrů je hotová asi z jedné třetiny. Podle časopisu by délka odpovídala stávajícím parametrům čínské armády pro přistávací a startovací dráhy v pevninské Číně, jejichž délka se pohybuje od 2700 metrů do 4000 metrů.

Podle IHS Jane's snímky rovněž ukazují bagrování písku jižně od útesu, které údajně směřuje k vylepšení přístavních zařízení na umělém ostrově, jenž byl na útesu vytvořen. Záběry ze začátku března také naznačují, že Peking zřejmě buduje druhou přistávací dráhu v oblasti Spratlyho ostrovů, a sice na útesu Subi Reef. Prostor pro rovněž tříkilometrovou runway by zde mohl vzniknout propojením tří umělých ostrovů, píše časopis.

Video Čína prý buduje runway pro armádu
video

Čína prý buduje runway pro armádu

Filipíny již loni obvinily Čínu, že vytváří přistávací dráhu na útesu Johnson South Reef v oblasti Spratleyho ostrovů. Rozsah tamních prací není znám. Počátkem tohoto týdne ale jiná zpráva s odvoláním na satelitní snímky poukázala na prodlužování přistávací dráhy na Paracelských ostrovech ležících o něco severněji.

/*json*/{"map":{"lat":9.622163212021375,"lng":112.94974250793463,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":9.623937355519114,"lng":112.93172836303711,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Tyto práce v Jihočínském moři, kudy procházejí významné námořní trasy a kde se zřejmě skrývají velké nerostné zásoby, budí obavy Spojených států a řady asijských zemí. Vrchní velitel amerických vojsk v Tichomoří admirál Samuel Locklear před několika dny varoval, že Čína by mohla na ostrovech v Jihočínském moři rozmístit radarové a raketové systémy. Ty by pak mohly sloužit k tomu, aby si vynutila trvalou kontrolu nad zónou, kterou si nárokuje. Americký prezident Barack Obama Čínu obvinil, že využívá „své obrovské velikosti a síly“ k zastrašování menších národů.

Čína nicméně svůj postup obhajuje s tím, že práce na Spratlyho ostrovech převážně slouží civilním účelům, i když některé plní potřeby vojenské obrany. „Cílem Číny je poskytovat přístřeší, podporu při navigaci, předpověď počasí a rybářskou pomoc posádkám lodí z různých zemí, které proplouvají tímto mořem,“ sdělila ve čtvrtek oficiální tisková agentura Nová Čína.