Uprchlíci z Afriky se zřejmě během plavby zabíjejí kvůli víře

Řím – Sicilská policie zadržela patnáct běženců afrického původu a muslimského vyznání, kteří jsou podezřelí, že během plavby po Středozemním moři při potyčkách hodili přes palubu dvanáct uprchlíků-křesťanů. Policie domnělé násilníky zadržela na základě výpovědí svědků a obvinila je z vraždy.

K plavbám přes Středozemní moře do Evropy láká imigranty z Afriky i Blízkého východu v těchto dnech příhodné počasí. Italská pobřežní stráž proto v nejbližších dnech očekává další lodě s uprchlíky. Jen za poslední dny bylo ve Středozemním moři zachráněno na 10 000 běženců, kteří se plavili mezi Libyí a Itálií. Evropská komise dnes přiznala, že krize v oblasti se stále zhoršuje. „Situace ve Středozemním moři je vážná a ještě se zhorší v příštích týdnech a měsících,“ uvedla mluvčí komise Natasha Bertaudová.

Itálie již několikrát žádala Evropskou unii o pomoc s uprchlickou krizí. Šéf italské diplomacie Paolo Gentiloni uvedl, že zatím ze strany EU „nepřišla adekvátní odpověď“. Představitelé EU se ale již nechali slyšet, že nemají „kouzelný proutek“, který by problém tisíců uprchlíků mířících do Evropy vyřešil.

Při ztroskotání zahynulo ve čtvrtek dalších 41 imigrantů

Při ztroskotání člunu převážejícího uprchlíky z Libye do Evropy zahynulo ve Středozemním moři ve čtvrtek 41 běženců. Nehodu přežili jen čtyři lidé. Podle italského námořnictva byli odvezeni do sicilského přístavu Trapani. Zachránění pocházejí z Nigérie, Ghany a Nigeru. Člun, v němž cestovali, byl podle nich starý, vyfoukl se a potopil. Uprchlíky zahlédl v moři vrtulník a následně je zachránila posádka italské válečné lodi Foscari.

Ve středu se objevila informace, že ve Středozemním moři utonulo na 400 uprchlíků plujících rovněž na lodi z Libye do Evropy. To by znamenalo, že letos při pokusu dostat se do Evropy zahynulo již přes 900 běženců. Období migrace teprve začíná a ve srovnání s loňským údajem v této době je to skokový nárůst. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) loni touto dobou registrovala 47 mrtvých. Celkově loni na moři zahynulo 3027 uprchlíků, předloni jich bylo 700. Podle statistiky IOM přišlo od roku 2000 ve Středozemním moři o život při pokusu dostat se do Evropy asi 22 000 lidí.

Video Příhodné počasí láká imigranti z Afriky i Blízkého východu
video

Příhodné počasí láká imigranti z Afriky i Blízkého východu