Putin občanům: Nebudeme trpět, sankce využijeme v náš prospěch

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin nepočítá s tím, že by měly západní sankce namířené proti Rusku v dohledné době padnout. Putin to řekl během tradiční besedy, při níž odpovídá na dotazy ruských obyvatel. Připustil sice, že sankce přinesly Rusku těžkosti, v současné době jsou už prý makroekonomické údaje pozitivní. „Je třeba využít těchto sankcí, abychom se dostali k novým perspektivám. (…) Nejde o to, abychom trpěli. Jde o to, abychom to využili pro vlastní prospěch - a my to dokážeme,“ ujistil prezident.

„Střetli jsme se se zahraničními omezeními, což se odrazilo na tempu růstu. Nyní už ale kurz rublu roste a podařilo se nám ochočit inflaci,“ ujistil Rusy prezident. Ruské hospodářství se podle něj vrátí k růstu do dvou let, možná i dříve. Sankce je třeba využít k nastartování nového rozvoje, zejména cestou náhrady dovozových špičkových technologií a zvýšené produkce potravin, uvedl Putin. 

  • „Existuje mnoho hrozeb, které nelze předpovědět. Pokud ale zachováme stabilní vnitropolitickou situaci a konsolidovanou společnost, žádné hrozby nás neohrozí,“ prohlásil šéf Kremlu. 

Státní orgány podle něj pracují v Rusku optimálně, a to i v podmínkách hospodářských problémů a uvalených sankcí. „Naším úkolem je projít toto období s co nejmenšími ztrátami,“ konstatoval šéf Kremlu. Nicméně ujistil, že stálá kritika je namístě: „Je třeba kritizovat vládu, prezidenta, gubernátory. Všechny je třeba kritizovat, protože kritika nás nutí nahlížet na realitu objektivním způsobem.“

Putin: My dohody z Minsku plníme, přesto sankce míří na nás

Další trvání sankcí je podle Vladimira Putina v současnosti už spíš otázkou strategie zahraničních partnerů: „Domnívám se, že to už není přímo spojeno s událostmi na Ukrajině, protože nyní je třeba plnit minské dohody. My vše plníme, ale současná ukrajinská moc s tím příliš nespěchá. Nicméně sankce směřují na nás,“ připustil šéf Kremlu.

Novináři sledují Putinovu debatu s občany
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexander Zemlianichenko

Vyjádřil obavy z toho, že „Ukrajina izoluje Donbas vlastníma rukama“ a nedělá nic pro jeho ekonomickou a sociální obnovu. Moskva se ale podle něj odmítá vměšovat do vnitřních ukrajinských záležitostí: „Ukrajina je nezávislý a svrchovaný stát a k tomuto faktu je třeba přistupovat s úctou,“ řekl prezident a stejně jako už několikrát předtím ujistil, že na Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci.

Nechceme obnovovat impérium, ujistil Putin

Putin je nicméně přesvědčen, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, i když připouští, že mohou být i jiné názory. Moskva má podle něj zájem na urovnání krize a hospodářském povznesení svého souseda. Rusko podle Putina nabízelo Ukrajině v minulosti výhodnější půjčky, než Kyjevu nyní nabízí Západ. „Budeme dál usilovat o rozvoj vztahů s Ukrajinou, protože to odpovídá našim zájmům,“ konstatoval prezident.

„Od Kyjeva žádáme jediné: rovnoprávné vztahy s Ruskem ve všech oblastech.“ Na prvním místě jmenoval rovnoprávnost pro ruskojazyčné Ukrajince a vyzval Kyjev, aby „beze zbytku“ respektoval únorové mírové dohody podepsané v Minsku. „Nechceme obnovovat impérium, nemáme imperiální ambice. Chceme zabezpečit důstojný život Rusů, kteří žijí v sousedních zemích,“ ujistil.

  • Putin o Porošenkovi: „Partnery si nevybíráme. V naší práci bychom se neměli řídit sympatiemi nebo antipatiemi, ale zájmy naší země.“
Video Putin potřinácté odpovídal na dotazy občanů
video

Putin potřinácté odpovídal na dotazy občanů

Putin potřinácté odpovídal na dotazy občanů

U 16.4.

Události, komentáře k Putinově televiznímu představení

Zprávy 16: Putin promluvil k Rusům

Rusista Dvořák: Debata Putina měla pečlivě připravený scénář

Ruský prezident Putin odpovídal na dotazy občanů

Prodej S-300 Íránu nikoho neohrozí, jde o obranný systém

Putin komentoval i své rozhodnutí prodat ruský protiraketový systém S-300 Íránu. Podle něj jde o obranný systém, na který se nevztahují sankce OSN, a jeho prodeji Íránu tedy nic nebrání. „Íránští partneři dokazují flexibilitu a schopnost dosáhnout kompromisu ohledně svého jaderného programu,“ připomněl Putin dohodu, které diplomaté po několikaletém jednání s Íránem dosáhli začátkem dubna.

„Musíme podpořit íránské partnery, aby i dále spolupracovali. Došlo k posunu, není proto důvod v kontraktu nepokračovat,“ pronesl Putin. Připomněl, že Rusko má další závazky u OSN, kde postupuje společně se svými partnery a je aktivním hráčem ve snaze íránský jaderný program regulovat.

Ruský protiletecký systém S-300Teherán uzavřel s Ruskem kontrakt na dodávku několika baterií typu S-300 v roce 2007. Jejich vývoz však v roce 2010 zakázal tehdejší prezident Dmitrij Medvěděv pod tlakem Západu. V minulých dnech Putin podepsal výnos, který vývoz baterií S-300 opět umožňuje. Chystaný prodej raket odsoudil Izrael a kritizovaly ho i Spojené státy.


Ruské protirakety rozmístěné v Íránu Izrael „absolutně neohrožují“ - jde o čistě obranný systém, prohlásil Putin ke kritickým výhradám Tel Avivu. „Při dodávkách ve zbrojní oblasti jsme vždy brali v úvahu situaci v jednotlivých regionech. Rozhodně nejsme největší dodavatel zbraní na Střední východ, to jsou Spojené státy.“ Vzhledem ke konfliktu v Jemenu jde zároveň o faktor odstrašení, podotkl Putin.

Návrat k realizaci kontraktu má i ekonomické důvody. Cena systému S-300 se blíží miliardě dolarů a ruským výrobcům ji nikdo neuhradí, upozornil prezident. Přestože po pozastavení kontraktu v roce 2010 se objevily nabídky, že některý jiný stát systém odkoupí, žádná nabídka nepřišla, dodal.