U amerického parlamentu přistál pošťák z Floridy

Washington – Malé letadlo dnes přistálo u budovy Kongresu USA ve Washingtonu. Podle deníku Tampa Bay Times stroj pilotoval 61letý pošťák Dough Hughes z Floridy, který chtěl akcí zviditelnit kampaň proti stávajícímu politicko-finančnímu systému. Ulice v okolí parlamentu policie dočasně uzavřela a pilota zadržela. Dnešní incident u Kapitolu je druhý za několik málo dní – v sobotu se tu zastřelil muž.

Stroj, který u budovy Kongresu přistál, byl vírník. Ten je stejně jako vrtulník vybaven rotorem, létá ale na jiném principu. O pohyb se stará vrtule, rotor pak roztáčejí aerodynamické síly. Na rozdíl od vrtulníku nestartuje vírník kolmo a také se nedokáže ve vzduchu během letu zastavit na místě.

„Mám letadlo, vírník. Chystám se jím letět a nenásilně narušit bezletovou zónu,“ uvedl 61letý pošťák Dough Hughes na videovzkazu, který před letem zveřejnil na webu. Svou akci označil za volání po obnově demokracie, kterou podle něj ohrožuje rozsáhlá korupce ve Washingtonu. Od letu svobody, jak svůj protestní čin nazval, si slibuje dvě věci. Za prvé, že voliči si uvědomí podstatu věcí a již se sebou nenechají vláčet. Tou druhou je pak změněný přístup politiků, kteří se v kongresových volbách v roce 2016 přihlásí k protikorupčním standardům. Svůj vírník Hughes dopravil z Floridy k americké metropoli po silnici. K sídlu Kongresu odstartoval ze zatím neupřesněného místa, které je vzdáleno hodinu letu od Washingtonu.

Podle všeho muž předem kontaktoval list Tampa Bay Times, který uvedl, že Hughes plán připravoval více než dva roky. V rámci svého protestu chtěl předat 535 dopisů pro všech 535 hlasujících členů Kongresu, tedy zákonodárcům ze Senátu a Sněmovny reprezentantů. Hughes v prohlášení také uvedl, že o činu předem informoval úřady. Sdělil jim prý, že nechystá žádný akt násilí a že ultralehké letadlo nepředstavuje žádnou vážnou hrozbu.

Podle Bílého domu byl prezident Barack Obama o události předem informován. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) uvedl, že pilot nebyl ve spojení s řízením letového provozu a neměl povolení k průletu zakázanou oblastí.

V okolí sídla Kongresu stejně jako Bílého domu a dalších klíčových institucí ve Washingtonu platí z bezpečnostních důvodů bezletová zóna. Svým činem proto Hughes riskoval, že bude sestřelen. Před letem uvedl, že rozumný člověk by něco podobného nepodnikl. 

Po Hughesově přistání byl vyhlášen poplach. Sídlo Kongresu bylo uzavřeno stejně jako okolní ulice. Vírník pomocí robotů prověřili pyrotechnici, aby vyloučili, že ve stroji nejsou uloženy žádné trhaviny. Předseda sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michael McCaul řekl agentuře AP, že Hughese by ostraha sestřelila, pokud by se ještě více s vírníkem přiblížil k budově. Podle svědka, který událost viděl, bylo přistání tvrdé. Na místě již byl policista s vytaženou zbraní. „(Pilot) nevystoupil, dokud ho k tomu policisté nevyzvali. Měl ruce nad hlavou,“ řekl svědek.