Ukrajinský ministr: Někteří členové mise OBSE spolupracují s povstalci

Kyjev – Podle ukrajinského ministra zahraničí Pavla Klimkina má Kyjev podezření, že v misi evropských pozorovatelů v Donbasu působí tajní spojenci separatistů. Klimkin to řekl v noci ve vysílání ukrajinské televize. Jeho slova podpořil i poslanec Andrij Teteruk, podle něhož někteří pracovníci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) fakticky pracují pro ruské tajné služby.

Klimkin se obává, že někteří členové pozorovatelské mise tajně navádějí palbu separatistů na ukrajinské armádní pozice. „Po návštěvě zástupců mise OBSE v našich obranných postaveních docházelo k ostřelování těchto postů. Detailně posuzujeme každý takový fakt, a máme-li podezření, že se na tom některý účastník mise podílí, velmi vážně o tom s vedením mise jednáme. A vždy se správným výsledkem,“ konstatoval ministr.

V donbaské misi OBSE je ale podle Klimkina mnoho lidí, kteří aktivně podporují režim zastavení palby a stahování těžké techniky. „S vedením mise máme efektivní a plodné kontakty. Skupina celkově vykonává velmi důležitou práci a jsme za to vděčni. Mise ale musí být lepší a my k tomu chceme přispět,“ zdůraznil ukrajinský politik.

Poslanec: Členové mise jsou agenty Ruska a povstalců. Máme důkazy

Jeho podezření sdílí i Andrij Teteruk, člen branného a bezpečnostního výboru ukrajinského parlamentu. Ukrajinská tajná služba má podle něj důkazy o tom, že jednotliví členové pozorovatelské mise fakticky vykonávají funkce agentů ruské rozvědky. „Máme fotografie, na nichž se ve vozidlech pozorovatelů OBSE přemisťují bojovníci lidových republik. Mise pomáhá nepřátelské straně, kterou kontrolují Rusové,“ prohlásil poslanec.

V poslední době podle něj stále víc postů v OBSE zastávají Rusové. „Naše tajné služby mají přímé důkazy, že někteří pracovníci OBSE plní příkazy Moskvy. Připravujeme protest, abychom misi OBSE přinutili se těchto lidí zbavit nebo jim aspoň zakázat působení na Ukrajině. Vždyť plní funkční povinnosti důstojníků ruské rozvědky,“ uvedl Teteruk.

Pozorovatelská mise OBSE

Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dmitry Lovetsky

Kyjev dál odmítá jednat s povstalci

Ministr Klimkin v ukrajinské televizi také potvrdil, že Kyjev nehodlá nic změnit na svém rozhodnutí nejednat přímo s představiteli povstaleckých regionů, jak to žádá Rusko. Klimkin naznačil, že Kyjev bude ochoten jednat až s těmi donbaskými politiky, kteří vzejdou z nových místních voleb. „Obyvatelé (povstaleckých) oblastí si musejí zvolit své zástupce. Proto potřebujeme reálné volby zorganizované v souladu s ukrajinskými zákony a zásadami Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě,“ prohlásil Klimkin.

Povstalci zorganizovali loni v listopadu vlastní komunální volby, které ale Kyjev neuznal. Místo toho ukrajinské vedení požaduje nové hlasování, na které by dohlíželi evropští pozorovatelé a při němž by mohli kandidovat i zástupci proevropských ukrajinských politických stran. Představitelé povstalců ale nové volby odmítají. S uspořádáním místních voleb přitom počítá i mírová dohoda podepsaná v únoru v běloruském Minsku.

Budoucích komunálních voleb v Donbasu se podle ukrajinského ministra nebudou moci zúčastnit váleční zločinci. „Cožpak můžeme amnestovat lidi, kteří sestřelili malajsijské letadlo nebo kteří ostřelovali Mariupol?“ zeptal se Klimkin v narážce na červencovou leteckou katastrofu s třemi stovkami mrtvých a na útok separatistů na mariupolský přístav, při němž v lednu zahynulo na 30 lidí.

Video Kyjev obviňuje pozorovatele ze spolupráce s povstalci
video

Kyjev obviňuje pozorovatele ze spolupráce s povstalci