Le Pen ustoupil dceři. V místních volbách nebude kandidovat

Paříž - Zakladatel francouzské nacionalistické Národní fronty (FN) Jean-Marie Le Pen nebude kandidovat v místních volbách na jihovýchodě Francie. Le Pen to uvedl v rozhovoru s francouzským deníkem Le Figaro. Rozhodnutí oznámil v době, kdy se vyhrotily jeho vztahy s dcerou, šéfkou strany Marine Le Penovou. Ta ho před několika dny kvůli kontroverzním výrokům vyzvala k odchodu z politiky.

„Nebudu kandidovat, i když si myslím, že jsem nejlepším kandidátem,“ řekl Le Pen na dotaz listu. „Jestliže se musím obětovat pro budoucnost hnutí, nebudu tím, kdo mu bude škodit,“ dodal čestný předseda strany, který je zároveň poslancem Evropského parlamentu. Na znamení toho, že jeho rodina má stranu i nadále pevně v rukou, ale dodal, že nejlepší osobou, která by ho mohla na kandidátce nahradit, je jeho pětadvacetiletá vnučka Marion Maréchalová-Le Penová, nyní poslankyně francouzského parlamentu. 

Místopředseda FN Florian Philippot, který je ve straně stoupencem Marine Le Penové, označil nejnovější oznámení Le Pena za „moudré rozhodnutí“. Ještě před čtyřmi dny přitom čestný předseda Národní fronty na Twitteru tvrdil, že kandidaturu nehodlá vzdát. 

Marine Le Penová na konci minulého týdne otce dokonce vyzvala, aby se stáhl z politiky. Rovněž prohlásila, že šestaosmdesátiletý Jean-Marie Le Pen bude kvůli kontroverzním výrokům o plynových komorách předvolán před disciplinární komisi strany. Politik v nedávném rozhovoru poskytnutém extremistickému týdeníku Rivarol mimo jiné vyjádřil podporu zastáncům vichystického režimu maršála Philippa Pétaina, který za války kolaboroval s nacistickým Německem. Rovněž trval na krajně pravicovém zaměření strany a svou dceru označil za zrádkyni. 

V televizním rozhovoru pak Le Pen znovu bránil svůj někdejší výrok, že plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech jsou jen „detaily historie“. 

Marine Le Penová převzala vedení FN od otce v roce 2011. Od té doby se stranu snaží zbavit nálepky antisemitská i krajně pravicová a rozšířit její voličskou základnu. To se jí vzhledem k výsledkům různých voleb v minulých letech zjevně daří. FN loni například vyhrála ve Francii volby do Evropského parlamentu. Le Penová se hodlá v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo a podle průzkumů má šanci postoupit z prvního kola do rozhodujícího duelu dvou nejsilnějších kandidátů.

NÁRODNÍ FRONTA

Marine Le PenováKrajně pravicová strana, která se staví proti imigraci, a to především muslimů ze severní a západní Afriky. Hlásá zákaz potratů, podporu místní tradiční kultury, větší nezávislost na EU a dalších mezinárodních organizacích, stanovení tarifů nebo jiných ochranných opatření před levným dovozem, obnovení trestu smrti, zejména pro teroristy, vrahy a překupníky drog, zrušení dvojího občanství, nižší daně, zastavení výstavby mešit. V současnosti má asi 75 tisíc členů.

Le Pen založil FN v roce 1972, když kolem sebe sdružil odpůrce přistěhovalců a evropské integrace, stejně jako některé monarchisty a klerikály. Od začátku byla populistickou stranou. Její původní název zněl Národní fronta za francouzskou jednotu. Pod vedením Marine Le Penové se FN distancovala od rasismu. Nyní hlásá politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům“ a chránit je před globalizací a před „islamizací“ Francie.