Jourová: Za islamisty v Sýrii bojuje až 6000 Evropanů

Paříž - Do Sýrie odešlo bojovat v řadách islámských radikálů 5000 až 6000 dobrovolníků z Evropy. V rozhovoru s francouzským listem Le Figaro to řekla evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Jde ale jenom o odhad a podle české komisařky je realita horší. Jourová zároveň prohlásila, že je třeba se zaměřit spíše „na prevenci než na postih“.
Zdroj: ČTK/AP Autor: Tara Todras Whitehill

Evropská unie podle komisařky v rozpočtu na letošní rok vyčlenila 2,5 milionu eur (68 milionů korun) pro vyškolení zaměstnanců vězeňského systému a prokurátorů. Je prý třeba také zlepšit součinnost evropských policejních a soudních složek, zejména mezi policejní organizací Europol a jednotkou pro soudní spolupráci Eurojust. Výměna informací mezi těmito organizacemi by měla být „automatická a systematická“, řekla Jourová. Bude podle ní nezbytné sestavit širší vyšetřovací skupiny, aby pak mohli společně pracovat také prokurátoři a policisté z unijních zemí.

Komisařka prosazuje zřízení funkce evropského prokurátora. „Zpočátku by se specializoval na otázky finančních podvodů vzhledem k rozpočtu EU. Později bychom mohli uvažovat o rozšíření jeho pravomocí na zločiny páchané bez ohledu na státní hranice, například na obchodování s lidmi,“ sdělila komisařka.

Evropané bojující v Iráku a Sýrii
Zdroj: BBC.com

Podle odhadu britské policie se o proniknutí k extremistům pokusilo dosud zhruba
700 občanů Británie. Podle britského listu The Sunday Telegraph se už asi polovina vrátila domů. Týdeník napsal, že ministerstvo vnitra bude nuceno naplánovat nový postup v boji proti extremismu. Zmiňuje se o změně pravidel pro získání občanství. Lidé prý budou muset prokázat, že sdílejí „britské hodnoty“. Podmínkou by také měla být znalost angličtiny.

K islámským radikálům v Iráku a Sýrii by se mohlo do konce roku připojit až 10 000 Evropanů, varoval nedávno francouzský premiér Manuel Valls. Nyní jich po boku džihádistů z Islámského státu bojuje 3000. Francie odhaduje, že k IS se připojilo, uvažuje o tom nebo se už vrátilo 1400 Francouzů, což je dvojnásobek ve srovnání se situací před rokem. Zemřelo tam téměř 90 Francouzů.