UNICEF: Tažení Boko Haram vyhnalo z domovů na 800 tisíc dětí

Abuja/Dakar – Kvůli vleklému konfliktu s radikálním hnutím Boko Haram muselo své domovy opustit kolem 800 tisíc dětí v Nigérii. Při srovnání s loňským rokem je to dvojnásobné množství. Odhady přinesl ve své nejnovější zprávě Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF).

Děti na severovýchodě Nigérie prchají i se svými rodinami kvůli obavám o vlastní život a útočiště hledají v jiných částech země, v uprchlických táborech či v sousedním Čadu, Nigeru a Kamerunu. 

UNICEF vydal svou zprávu přesně rok poté, co loni ozbrojenci z Boko Haram unesli zhruba 300 školaček ze střední školy v Chiboku. Šesti desítkám z nich se podařilo ze zajetí uprchnout, 219 dívek se ale dodnes pohřešuje. Pracovníci mezinárodní organizace upozorňují, že únosy obyvatel jsou běžnou praktikou islamistů, kteří při boji proti centrální vládě zabili už více než 14 tisíc lidí. 

„V Nigérii se pohřešuje nespočet dívek a chlapců - stali se oběťmi únosů, byli naverbováni ozbrojenými skupinami, napadeni, použili je jako živé štíty nebo museli uprchnout před násilnostmi. Mají právo na to, aby získali zpět své dětství,“ vyzval regionální koordinátor UNICEF Manuel Fontaine.

Video Afrikanista: Řádění Boko Haram dopadá nejvíc na pastevecké klany
video

Afrikanista: Řádění Boko Haram dopadá nejvíc na pastevecké klany

Bojovníci Boko HaramBoko Haram vzniklo v roce 2002 původně jako protestní hnutí proti západnímu stylu vzdělávání v afrických školách. Samotný název znamená „Západní vzdělávání je zakázáno“. S ozbrojenými operacemi začalo před šesti lety.

Radikání hnutí má na svědomí tisíce obětí, zejména na severovýchodě Nigérie. Během své expanze neváhá útočit na policii nebo střediska OSN v nigerijské metropoli. Před nedávnem začalo pronásledovat obyvatele příhraničních oblastí sousedních států. Na začátku března Boko Haram slíbilo věrnost Islámskému státu.