Pobaltské státy se obávají Ruska: Estonsko chce na svém území jednotky NATO

Tallin - Estonsko žádá, aby na jeho území trvale působily jednotky NATO. Stejně jako sousední pobaltské státy se obává vlivu Ruska. Litevská vojenská rozvědka v nejnovější zprávě sice uvádí, že Moskva nemá sílu k přímému napadení Pobaltí - potenciál k provokacím a lokálním incidentům ale agenti považují za obrovský.

Na letišti v lotyšské Rize je v posledních měsících rušno, brána do Pobaltí se plní novými americkými jednotkami. Třeba michiganská národní garda přiletěla na 14denní cvičení: „Jsme tady, abychom společně cvičili. Přivezli jsme dokonce i děla a budeme cvičit koordinaci s lotyšskými kolegy,“ vysvětluje John Meyers.  

Ostatně i kolona amerických dragounů, která nedávno vzbudila velký ohlas v Česku, se vracela ze cvičení v Pobaltí v rámci operace Atlantic Resolve. I když jsou ale přesuny amerických jednotek do této oblasti spíše symbolické, tak mají vyslat jasný vzkaz: své spojenecké závazky vůči tomuto regionu splníme. Spojené státy i celé NATO ovšem tvrdí, že chtějí v Pobaltí jen koordinovat jednotky schopné čelit nebezpečí zvenčí.

Průlety ruských stíhaček těsně u vzdušných hranic Pobaltí se už staly pravidlem. Nebýt aliančních letadel, nemají pobaltské státy šanci se bránit. Vlastní stíhačky totiž nemají. „Jsme přesvědčení, že jsou to provokace. Signál politikům v Pobaltí, že se něco zásadního děje,“ tvrdí velitel estonského vojenského letectva Riivo Valge. Od počátku letošního roku startovalo letectvo NATO v Pobaltí kvůli přeletům ruských strojů už čtyřiadvacetkrát.

Video Estonsko chce na svém území jednotky NATO trvale
video

Estonsko chce na svém území jednotky NATO trvale

Přímý útok prý zatím nehrozí, spíše hybridní válka

Rusové navíc drží poblíž Pobaltí desetitisíce svých vojáků a pravidelně cvičí útočné scénáře. Pobaltští politici zatím nečekají otevřený konflikt. Ruská média, kapitál i vlivné krajanské menšiny jsou ale podle nich skvělé podhoubí pro další frontu tzv. hybridní války – a to i proti členským zemím NATO.

„Domácí propaganda bohužel uvolnila v Rusku síly, které dokáží vyvolat velmi nezodpovědné kroky, a ani ruská vláda je nemusí zvládnout,“ obává se lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevics. Proto je podle něj rotace aliančních vojáků v Pobaltí pro region životně důležitá.