Ozbrojenci z Islámského státu zaútočili na jihokorejskou ambasádu v Libyi

Tripolis – Skupina ozbrojenců zaútočila na jihokorejskou ambasádu v libyjském Tripolisu. Při útoku byli zabiti dva místní strážci. K útoku se později přihlásila radikální skupina Islámský stát, oznámila agentura AFP. Jihokorejské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že obětí se nestal žádný jihokorejský občan. O osudu útočníků zatím nejsou informace.

Mluvčí jihokorejského ministerstva upřesnil, že v době útoku pracovali v objektu tři Jihokorejci, z toho dva diplomaté. „Nevíme, jestli měla být terčem ambasáda, nebo libyjští strážci,“ dodal mluvčí. Úřady podle něj zvažují možnost evakuovat všechny jihokorejské občany pobývající v Libyi a případné přemístění ambasády z Tripolisu.  

Podle zdrojů agentury AFP začali útočníci střílet na ambasádu z auta nacházejícího se v areálu zastupitelského úřadu. Budova podle jednoho z dalších strážců i zpravodaje na místě nebyla zasažena, několik střel ale zasáhlo auto ochranky.   

Americké středisko SITE, které monitoruje webové stránky islámských extremistů, v krátkém prohlášení uvedlo, že k útoku na jihokorejskou ambasádu v Tripolisu se přihlásila libyjská odnož skupiny IS. „Dva vojáci chalífátu zabili dva členy ochranky jihokorejské ambasády v Tripolisu,“ citovalo SITE z prohlášení džihádistů.   

Libye se propadla do chaosu po svržení diktátora Muammara Kaddáfího během osmiměsíčního konfliktu v roce 2011. Země je vydána na pospas různým milicím a útoky proti cizincům v metropoli Tripolisu jsou časté. Na ropné plošině v Gháni byl letos v březnu spolu s dalšími cizinci unesen i český občan. Zatímco tři rukojmí už únosci propustili, o Čechovi žádné nové zprávy nejsou.