Leteckou dopravu ve Francii ochromila stávka, zrušení letů se dotklo i Prahy

Paříž - Stávka zaměstnanců řízení letového provozu ve Francii vážně narušila místní leteckou dopravu. Letecké společnosti zrušily podle agentury AFP zhruba polovinu letů a narušeno je i spojení mezi Prahou a Paříží. Dvoudenní stávka za lepší pracovní a důchodové podmínky pro dispečery dnes končí, o dalším postupu se odbory SNCTA rozhodnou po plánovaném pondělním vyjednávání s úřady.

Podle portálu pražského Letiště Václava Havla byly zatím zrušeny jen večerní odlety a přílety do Paříže. Nelze ale podle společnosti Air France vyloučit, že některé plánované spoje mezi Francií a ostatními evropskými státy budou zrušeny či zpožděny na poslední chvíli.  

Pařížské letiště Charlese de Gaulla zrušilo polovinu zahraničních letů a 40 procent domácích spojů. Druhé pařížské letiště Orly zajišťuje jen 25 procent běžných letů. Letiště v Nice zrušilo téměř polovinu z plánovaných 157 spojů. Nejhorší situace je od rána na letišti v Montpellier na jihu Francie, které zrušilo všechny lety.


Stávku plánovali francouzští letečtí dispečeři i 25. března. Po nehodě Airbusu A320 společnosti Germanwings ve francouzských Alpách, ke které došlo o den dříve, ale stávku odvolali.

Odborový svaz SNCTA zastupuje asi 41 procent ze 4000 zaměstnanců řízení letového provozu ve Francii. Svaz uvedl, že stávka je namířena proti špatným pracovním podmínkám a důchodovým programům pro tyto pracovníky. Odboráři požadují změnu těchto podmínek a pohrozili dalšími stávkami v nejbližších týdnech.