Péče vlády podle Číny: Tibetské kláštery s čínskou vlajkou i čítárnou

Peking - Buddhistické kláštery v Tibetu musejí mít vyvěšené čínské vlajky, zajištěné telefonické spojení a také čítárnu s novinami. Podle agentury AFP to uvedl nejvyšší představitel čínské komunistické strany v Tibetu. Zároveň podotkl, že mniši a mnišky budou hodnoceni podle toho, zda jsou dostatečně vlastenečtí. Jak takové hodnocení bude probíhat, neupřesnil. „Cílem této iniciativy je, aby mniši a mnišky pocítili laskavost a péči strany a vlády,“ uvedl místní stranický šéf Čchen Čchüan-kuo.

„Vládnoucí Komunistická strana Číny prohloubí hodnotící aktivity, aby zajistila příkladné, harmonické fungování klášterů a také vlastenecké, zákonů dbalé mnichy a mnišky,“ napsal Čchen Čchüan-kuo v Lidovém deníku (Žen-min ž'-pao). Podle Čchena úřady také nechají vybudovat nové silnice, aby těsněji propojily odlehlé buddhistické kláštery s ostatními částmi Tibetu. Plánována je prý i kampaň, která umožní většímu počtu mnichů „poučit se o vlastenectví“.

Podle tibetanisty Daniela Berounského se ale opatření nedotkne všech Tibeťanů. „Jde o prohlášení nejvyššího představitele komunistické strany v jedné z mnoha provincií v Číně a tou je tibetská autonomní oblast. Ne veškeré tibetské obyvatelstvo ale žije právě v této oblasti,“ uvedl.

Šéf komunistické strany v Tibetu Čchen je známý svými radikálními prohlášeními již z dřívějška. V roce 2013 kupříkladu prohlásil, že dohlédne na to, aby „hlas tibetského duchovního vůdce dalajlamy nebyl slyšet na jediném místě v oblasti“. Dalajlama, nositel Nobelovy ceny za mír, uprchl z Tibetu po nezdařeném povstání v roce 1959 a od té doby žije v indickém exilu.

Mnozí Tibeťané obviňují centrální vládu v Pekingu z náboženského a kulturního útlaku. Od roku 2009 se na protest proti represím ze strany čínské vlády upálilo více než 130 Tibeťanů. Peking ale zmíněná obvinění vytrvale odmítá a prohlašuje, že výrazně přispívá k modernizaci a rozvoji tohoto regionu.


Video Tibetanista Daniel Berounský: Výchovu k vlastenectví berou mniši jako nutnost
video

Tibetanista Daniel Berounský: Výchovu k vlastenectví berou mniši jako nutnost