Jeden ze strůjců aféry s koninou půjde za mříže

Amsterodam - Nizozemský soud poslal na 2,5 roku za mříže šéfa nizozemské firmy, která přimíchávala nepřiznané levné koňské maso do hovězího a tuny směsi uvedla na trh. Skandál vyšel na světlo v roce 2013.

Odsouzený Willy Selten byl jedním z hlavních protagonistů dosud nejrozsáhlejšího skandálu kolem koňského masa. Soud ve městě 's-Hertogenbosch ho v úterý prohlásil vinným z těžkého podvodu, informovala agentura DPA. Státní zastupitelství přitom požadovalo pětiletý trest.  

Pětačtyřicetiletý podnikatel z města Oss v letech 2011 a 2012 deklaroval a prodal více než 330 tisíc kilogramů levného koňského masa jako hovězí. „Tím vážně zklamal důvěru svých zákazníků a také spotřebitelů,“ uvedl soud.   

Firma Willy Selten BV byla jednou ze dvou nizozemských společností zapletených do skandálu s nepřiznaným koňským masem, v rámci něhož bylo v dubnu 2013 staženo z oběhu asi 50 tisíc tun masa. Většinu koniny ale již mezitím kupující nevědomky zkonzumovali.

Přáli si to klienti, tvrdil obžalovaný   

Obžalovaný přiznal, že se dopustil chyb, odmítl ale, že by se spáchal vědomý podvod. Koňské maso údajně přimíchával do hovězího na přání klientů. Soud ovšem nepřesvědčil. „Obžalovaný přitom jednal výhradně z touhy po zisku,“ uvedl soud. Muž prý také poškodil pověst nizozemského trhu s masem doma i v zahraničí.

Soud uložil mírnější trest než trest požadovaný žalobci, protože obžalovaný prý byl částečně potrestán už bankrotem své firmy v důsledku skandálu.   

Koňská aféra ve zkratce

Skandál s nepřiznaným koňským masem vypukl v lednu 2013, kdy se koňská DNA našla v mražených karbanátcích prodávaných v supermarketech v Irsku a Velké Británii. Podezřelé zásilky byly ale distribuovány celkem do 15 zemí Evropské unie, včetně Česka. Pokuty za neoznačenou koninu v prodávaných výrobcích tehdy dostaly například řetězce IKEA a Tesco nebo společnost Bidvest Czech Republic.

  • Výrobky s koňským masem nejsou pro zákazníky nijak nebezpečné, jde ale o klamání spotřebitelů. Podniky hovězí obvykle nahrazují koňským kvůli jeho nižší ceně. Konina byla před desetiletími běžnou součástí masných výrobků v Evropě.