Stovky lidí prchají z uprchlického tábora Jarmúk

Damašek - Rada bezpečnosti OSN požaduje humanitární pomoc pro lidi z uprchlického tábora Jarmúk v syrském Damašku, odkud před radikály z Islámského státu utíkají stovky dalších obyvatel. Někdejší baštu palestinských utečenců navíc vytrvale ostřeluje syrská armáda, neboť tábor je vzdálený pouze pár kilometrů od sídla prezidenta Bašára Asada.

Uprchlický tábor Jarmúk se nachází na předměstí metropole Damašku, ještě před pár dny v něm žilo 18 tisíc Palestinců, teď kvůli postupu radikálních islamistů po stovkách utíkají. Islámský stát totiž dobyl většinu tábora. Kvůli blízké vzdálenosti od sídla prezidenta Bašára Asada navíc Jarmúk ostřeluje i syrská armáda, v pasti tak zůstávají tisíce lidí. Situací se zabývala Rada bezpečnosti OSN.

  • Riyad Mansour, palestinský velvyslanec při OSN: „Doufáme, že Rada bezpečnosti OSN zajistí zejména skrz Úřad pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě bezpečí a ochranu osmnácti, teď už možná šestnácti, tisíc lidí v táboře. Doufáme, že nás v tomto požadavku podpoří všechny země.“
  • Dina Kawarová, jordánská zástupkyně v OSN: "Členové Rady bezpečnosti OSN vyjadřují obavy ze situace v uprchlickém táboře v Sýrii. Všichni ostře odsoudili zločiny, které teroristé páchají proti tisícům civilistů v táboře. Jejich provinění nezůstanou bez trestů."
Video BEZ KOMENTÁŘE: Krize v uprchlickém táboře Jarmúk
video

BEZ KOMENTÁŘE: Krize v uprchlickém táboře Jarmúk

BEZ KOMENTÁŘE: Krize v uprchlickém táboře Jarmúk

Zmar v uprchlickém táboře Jarmúk

Syrská armáda se i přes pokračující bombardování tábora snaží Palestincům s evakuací pomoci. Kolik životů se ale Asadovým vojákům podaří zachránit, je v tuto chvíli i kvůli brutalitě Islámského státu otázkou. „Neviděli jsme je, ale slyšeli jsme, že řežou hlavy mladým mužům. Také jsme zaslechli, že už si odsud vzali pár mladých rukojmích,“ tvrdí mladý palestinský uprchlík.

/*json*/{"map":{"lat":33.47420707937451,"lng":36.30202529999997,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":33.47025590922183,"lng":36.29908561706543,"type":"","description":"Uprchlický tábor Jarmúk"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Jarmúk relativně nedávno sloužil jako největší uprchlický tábor pro Palestince v Sýrii. Před vypuknutím konfliktu v roce 2011 jich tu žily stovky tisíc. Zlomek z nich, který zůstal, teď bojuje o život před postupem islamistů. Jeden z úředníku OSN o situaci v Jarmúku řekl, že je „za hranicí lidskosti“.

  • Štěpán Macháček, blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu: „Objevují se spekulace o tom, že postup Islámského státu v Jarmúku byl a je kontrolovaný syrským režimem. Tomu nahrává i skutečnost, že Jarmúk byl po dva roky v obležení syrské armády a je zvláštní, že se do něj teď bojovníci Islámského státu dostali tak jednoduše. A že cílem takovéto strategie režimu je, aby Islámský stát zlikvidoval ty umírněné povstalecké skupiny.“