Zavřené hradní dveře zaujaly i zahraniční média

O diplomatické roztržce mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem píšou média západní i ruská. Německý deník Der Spiegel ve svém článku naznačil, že Zemanovy cestovní plány poškodily vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy. Ruská média si kromě konkrétní rozepře ohledně vyjádření k cestě Zemana do Ruska všimla i jeho slov o tom, že je třeba s Ruskem udržovat vztahy.

Americký list The Wall Street Journal zmínil zahraniční politiku České republiky, často označovanou jako nejednoznačnou. Současný spor prezidenta Miloše Zemana s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem má odrážet zvětšující se propast mezi hlavou malého státu Evropské unie na straně jedné a politiky, spojenci a veřejností v jeho vlastní zemi na straně druhé. O Zemanovi tak mluví jako o proruském prezidentovi. BBC pak připomnělo, že se Zeman stal známým otevřenými názory na široké pole záležitostí, i když se nemusí shodovat s českou vládou.

Diplomatické roztržce mezi Pražským hradem a americkým velvyslanectvím se věnují i slovenská média. Denník N i server deníku SME shodně píší, že Schapiro Zemana rozhněval.

Německý tisk: Populista, který se dvoří diktátorům

Německý deník Der Spiegel uveřejnil článek, podle kterého jde o diplomatický skandál, a naznačil, že Zemanovy cestovní plány poškodily vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy. „Případ znovu ukazuje, jak výrazně se se v Evropě změnily postoje kvůli novému konfliktu s Ruskem,“ uvádí.

Süddeutsche Zeitung uvádí, že v reakci na americkou kritiku udělil Zeman Schapirovi „zákaz vstupu“; českého prezidenta prezentuje jako člověka, který už v minulosti budil pozornost svými diplomatickými faux pas. „Levicový populista Zeman pěstuje nekritický vztah s režimy v Rusku a v Číně“ a má pověst člověka, který se „dvoří diktátorům“, píše německý list. Odkazuje se tak na Zemanovu loňskou návštěvu Pekingu a rozhovor pro čínskou státní televizi, kde prohlásil, že se chce od Číny učit, jak stabilizovat společnost.

„Český prezident v klinči s americkým velvyslancem,“ referuje o pražské diplomatické roztržce také Krone.at, zpravodajský web nejčtenějšího bulváru Rakouska. Rakouský list Der Standard uvádí, že Zeman Schapira „ostře kritizoval“, upozorňuje na kritiku z řad opozice i koalice, která na adresu prezidentské cesty na Východ zaznívá, a zmiňuje i výhrady vznesené ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem. Stejně jako německý Spiegel potom zmiňuje Zemanovo dřívější vyjádření, podle kterého má být účast na vojenské přehlídce mj. vyjádřením díku za to, že Češi nemusejí mluvit německy.

Ruská média akcentují slova o spolupráci

Západní média se drží hlavního bodu sporu. Miloš Zeman totiž včera konstatoval, že americký velvyslanec v ČR má dveře na Hrad zavřené. Má to být důsledek Schapirovy kritiky prezidentovy chystané květnové cesty do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. „Nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem,“ prohlásil Miloš Zeman.

Ruská média jako tisková agentura TASS nebo RT si z rozhovoru ještě vybrala pasáž, v níž Zeman vyjádřil nutnost udržovat a rozvíjet vztahy s Ruskem, nejen obchodní, ale strategické v boji s mezinárodním terorismem. „V rozhovoru prezident také vyjádřil své znepokojení nad současnými západními pokusy Rusko izolovat,“ napsali v RT. Citovali navíc vyjádření šéfa zahraničního výboru ruské Státní dumy, podle kterého Washington panikaří, protože se mu tato izolace nedaří.

Moskevský list Argumenty i fakty (AiF) se sporu věnoval i v komentáři. Píše, že Zemanovo rozhodnutí cestovat do Moskvy má podporovat absolutní většina českých občanů. Česká vláda podle AiF se „zaťatými zuby“ schválila uvolnění výdajů na financování Zemanovy cesty. Kabinet ale zřejmě prezidentovu cestu do Moskvy schválí až na středečním zasedání. Navíc Schapiro se podle listu aktivně setkával s českými politiky, kteří sdílejí stanovisko Washingtonu, kvůli čemuž se v českých médiích mělo mluvit o přípravě „pražského Majdanu“, tedy obdoby událostí, které vedly ke svržení proruského prezidenta Janukovyče na Ukrajině. Schapiro ale podle AiF nedosáhl cíle, naopak hlava státu se s ním nechce bavit a AiF tak velvyslanci doporučuje zvážit změnu povolání.

Video Spor mezi Zemanem a Schapirem řeší i zahraniční média
video

Spor mezi Zemanem a Schapirem řeší i zahraniční média

Moskva poslala pozvánky, kdo všechno ale přijede?

Americký list uvedl podobně jako Schapiro, že prezident České republiky bude pravděpodobně jedinou západní hlavou státu, která dorazí na květnovou přehlídku do Moskvy, kde se postaví po boku ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského vůdce Kim Čong-una. „Většina západních vůdců se pravděpodobně akce nezúčastní kvůli ruské anexi Krymu a podpoře, kterou Rusko poskytuje rebelům na východě Ukrajiny. Německá kancléřka Angela Merkelová ruskou metropoli navštíví až 10. května, tedy den po přehlídce,“ napsal The Wall Street Journal. Podle ruských médií nicméně z EU dorazí ještě nejvyšší představitelé Kypru a Řecka.

Schapiro už na Zemanova slova reagoval s tím, že je mu líto, že se prezidenta jeho vyjádření dotklo. „Očekával bych, že jakožto někdo, kdo tvrdí, že si váží přímočarého jednání, prezident ocení mou upřímnost,“ uvedl americký diplomat. Zopakoval, že není na něm, aby české hlavě státu říkal, kam by měla jezdit. Zároveň ale potvrdil, že na svém dřívějším vyjádření trvá.