Neplatíte? Ani my nebudeme, vzkázala slovenská pojišťovna dlužníkům

Bratislava - Slovenská zdravotní pojišťovna Důvěra omezuje platby za pojištěnce, kteří jí dluží. Nově bude proplácet jen neodkladnou péči. Plánované operace, zákroky zubaře, ale i léky si její klienti budou muset hradit sami. Podle lékárníků tak ale soukromá pojišťovna pouze přesunula problém, a to právě na lékárny. Lékárny mají totiž povinnost lék vydat, přestože jim ho pojišťovna neproplatí.

Zda je pacient, který si přišel pro lék na recept dlužníkem Důvěry, zjistí lékárníci, jakmile zadají rodné číslo do systému. „Zůstal nám v ruce černý Petr, protože máme povinnost lék vydat, ale přesto nám ho pojišťovna neproplatí,“ uvedl Tomáš Turiak, lékárník a viceprezident Slovenské lékárnické komory. Pojišťovna mu podle jeho odhadů měsíčně odmítne vyplatit tisíce korun. Ztráta pro některé lékárny může být až likvidační.

Soukromá pojišťovna se brání, že dluhy řešit musí. Sedmdesát tisíc pojištěnců, mezi nimi nejčastěji podnikatelé a živnostníci, u ní má nedoplatky přes dvě miliardy korun. Všem třem zdravotním pojišťovnám v zemi Slováci dluží celkem deset miliard. „Za to by se dala postavit nová nemocnice v každém kraji nebo by se výrazně zkrátily čekací termíny na operace,“ říká Branislav Cehlárik, mluvčí zdravotní pojišťovny Důvěra.

Video Události: Slováci pojišťovnám dluží deset miliard
video

Události: Slováci pojišťovnám dluží deset miliard

Lékárnám Důvěra vzkázala, že proplatí pouze léky, bez kterých by byl ohrožen život pacientů. Seznam takových medikamentů ale neexistuje. O tom, které léky jsou život zachraňující, rozhoduje v konečném důsledku pojišťovna. A podle ní pacient neodkladnou péči nepotřebuje, pokud je schopný sám dojít k lékaři i do lékárny.

České pojišťovny o podobném kroku neuvažují

Problémy s dlužníky mají i pojišťovny v Česku, například Všeobecné zdravotní pojišťovně dluží samoplátci od roku 1993 celých 23 miliard korun. O tom, že by pojišťovny neplatičům odkladnou péči nehradily, zatím neuvažují. „Ten systém je v České republice neuplatnitelný. Pokud se nezmění zákony, není v Česku možné odmítnout péči a péče v České republice není vázána na platbu,“ uvedl Oldřich Tichý, mluvčí VZP. Dluhy vymáhají pojišťovny postupně. Na začátku dotyčného upozorní, následovat ale může i exekuce.