Kopilot airbusu „googloval“, jak na sebevraždu

Düsseldorf – Kopilot zříceného airbusu se pokoušel najít na internetu informace o různých způsobech sebevražd. Zajímal se také o zabezpečení dveří do kokpitu. Oznámila to německá prokuratura. Vyšetřovatelé to zjistili z tabletu Andrease Lubitze, který nalezli při prohledávání jeho jeho bydliště.
Video Kopilot se na svůj čin zřejmě připravoval online
video

Kopilot se na svůj čin zřejmě připravoval online

Kopilot se na svůj čin zřejmě připravoval online

Německá prokuratura: Lubitz hledal informace o sebevraždě

Tablet zabavila policie v pilotově düsseldorfském bytě. Podle prokuratury ještě den před havárií hledal informace o sebevraždách a zabezpečení pilotní kabiny. „Vyhledávání nebylo vymazáno. Zabýval se jednak tématy léčebných metod, jednak možnostmi spáchání sebevraždy,“ konstatoval německý státní zástupce Christoph Kumpa.

„Přinejmenším v jednom dni se dotyčný vícero minut zabýval vyhledáváním informací o dveřích kokpitu a o bezpečnostních opatřeních,“ dodala prokuratura. Němečtí vyšetřovatelé ale podle DPA nezveřejnili přesné znění hesel, podle nichž pilot údaje na webu hledal. Další podrobnosti prý prokuratura nemůže uvést.

  • Stroj se zřítil minulý týden ve francouzských Alpách. Nehodu nepřežil nikdo ze 150 lidí na palubě. Že letadlo úmyslně navedl do skal druhý pilot, odhalila zvuková nahrávka z kokpitu, kterou uchovávala první nalezená černá skříňka. Vyšetřovatelé už našli i druhou černou skříňku s informacemi o technických parametrech letu.

Během vyšetřování vyšlo najevo, že pilot trpěl psychickými problémy. Několik let před nastoupením kariéry profesionálního pilota u něj byly zjištěny sebevražedné sklony. Mladík byl proto v péči psychoterapeutů. V roce 2009 po přerušení výcviku informoval leteckou školu Lufthansy o svých předchozích potížích. Škole zaslal e-mail, v němž psal o „odeznělé epizodě těžké deprese“. 

Kopilot měl na den tragédie neschopenku, o čemž ale svého zaměstnavatele neinformoval. Podle americké stanice CNN mohl být v pracovní neschopnosti kvůli potížím se zrakem.