V Donbasu to vře. Kyjev si stěžuje na palbu z těžkých zbraní

Doněck - Z rozpoutání dalších bojů na východě Ukrajiny obviňuje velení tamní armády proruské separatisty. Údajně pokračují v palbě z těžkých zbraní, které měly být v souladu s minskou dohodou staženy z fronty. Klid zbraní prý od včerejška narušilo nejméně deset incidentů, hlavně v okolí Doněcku. Povstalci to odmítají a viní Kyjev z provokací.
Video Ukrajinista: Rebelové se nudí, tak ostřelují
video

Ukrajinista: Rebelové se nudí, tak ostřelují

Ukrajinista David Svoboda očekává, že se konflikt během jara opět zostří. „Faktem je, že zejména povstalci se nudí – takhle to jednoduše v pozičních válkách chodí, takže ostřelují, dávají o sobě vědět, neustále udržují napětí. Pochybuji o tom, že množství munice, které je třeba vystřílet na ukrajinskou stranu, je nějak dirigováno Moskvou, tedy že by nitky vedly až ze zákopů do nějakého štábu v Kremlu,“ okomentoval situaci. 

O údajné palbě z těžkých zbraní informovali velitelé ukrajinské protipovstalecké operace na Facebooku. Palba se podle Kyjeva soustředila na okolí Doněcku, zejména do obcí Opytne a Avdijivka. Postavení ukrajinských ozbrojených sil tam povstalci ostřelovali z granátometů, děl ráže 122 milimetrů a minometů.  

Podívejte se na záběry zničeného mezinárodního letiště v Doněcku:

V Luhanské oblasti prý čelili ukrajinští vojáci palbě nepřítele u obce Stanycja Luhanska. Na mariupolském bojišti byl podle armády v noci klid.  

  • Ukrajinista: "Z úst západních architektů dohod z Minsku zaznívá, že to není úplně ono, ale nakonec umírá méně lidí. Což je zvláštní. Smlouvy by se měly uzavírat s tím, že budou bezvýhradně plněny. Podařilo se tedy dosáhnout jakéhosi oddechu, byť s nejistým výsledkem."  

Kyjev připravuje rozsáhlou operaci, varují separatisté

Povstalecký mluvčí Eduard Basurin podle zprávy agentury DAN naopak obvinil Kyjev z přípravy vojenských provokací, které mají být předehrou zahraniční intervence v Donbasu. „Rostoucí intenzita ostřelování ze strany armády, aktivizace diverzních skupin a přesun těžkých zbraní blíž k frontě možná svědčí o přípravě rozsáhlé operace,“ řekl Basurin.  

Cílem prý může být zapojení zahraničních vojenských sil, které Kyjev povolá pod záminkou mírové operace. Ukrajina má v úmyslu pozvat na východ země mírové jednotky OSN nebo policejní síly Evropské unie. Dohlížely by na klid zbraní na linii fronty a kontrolovaly rusko-ukrajinskou hranici.  

Západní země se k tomu ale zatím nemají. Moskva navíc povolání mírotvorců odmítá a místo toho doporučuje posílení kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). 

Tanky na UkrajiněKonflikt mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty vypukl loni 6. dubna. Několikrát bylo sice vyhlášeno příměří, přestřelky ale stále pokračují. Boje si vyžádaly podle zatím poslední bilance OSN z 27. března 6083 obětí (z toho přes 60 dětí) a 15 397 zraněných. Tato bilance zahrnuje i 298 osob z malajsijského boeingu, který byl v polovině loňského července asi sestřelen v Doněcké oblasti.