Volby? Navalného partaji vystavil soud stopku

Moskva - Strana ruského opozičníka Alexeje Navalného se nebude moct zúčastnit voleb. Zamezil jí v tom moskevský městský soud s tím, že nestihla včas zapsat své regionální pobočky. Oznámil to list Kommersant. Zástupci partaje si stěžují na nepřízeň a průtahy ze strany úřadů a proti verdiktu se chtějí odvolat, což ale může trvat roky.

„Soudci nás pozorně vyslechli, pak se vzdálili k poradě a za tři minuty ohlásili rozhodnutí, které - podle všeho - bylo předem přijaté,“ řekl Kommersantu tajemník a právník nové strany Dmitrij Krajněv.
  
Navalného spolupracovníci se hodlají odvolat k vyšší instanci, popřípadě spor předložit Evropskému soudu pro lidská práva. Připouštějí ale, že tyto soudní spory mohou trvat ještě roky. Sám Navalnyj nevylučuje, že se parlamentních voleb v příštím roce opět nebude smět zúčastnit žádná skutečně opoziční strana.
  
Formálním důvodem, proč úřady brání Straně pokroku v připsání mezi 73 povolených politických uskupení, a tím i účasti ve volbách, byla prý skutečnost, že tato opoziční strana nestihla včas zaregistrovat své odbočky v nejméně 44 z ruských regionů. Moskevský městský soud dnes odmítl stížnosti opozičníků na naschvály a nepřízeň úřadů, a tím dal za pravdu ministerstvu spravedlnosti.

Alexej NavalnyjNavalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Od té doby byl ve dvou procesech odsouzen k podmíněným trestům za údajné podvody a zpronevěru. Opozičník považuje všechny procesy za vykonstruované a tvrdí, že se ho Kreml snaží tímto způsobem umlčet. Kvůli pravomocnému odsouzení se nesmí v roce 2018 zúčastnit prezidentských voleb.