Desetitisíce lidí protestovaly v Římě proti reformám pracovního trhu

Řím - Desetitisíce lidí dnes v centru Říma demonstrovaly proti reformám usnadňujícím propouštění zaměstnanců. Manifestaci svolaly hlavní italské strojírenské odbory FIOM, jejichž šéf Maurizio Landini se pokouší sjednotit roztříštěnou politickou levici v „sociální koalici“ proti premiérovi Matteu Renzimu.
Zdroj: ČTK/NurPhoto Autor: Christian Minelli

Klíčovou část reforem trhu práce vláda schválila v únoru. Legislativní dekrety mimo jiné usnadňují velkým soukromým podnikům propouštění zaměstnanců a mají rovněž za úkol omezit používání pracovních smluv na dobu určitou. Nová pravidla trhu práce mohou podle vlády podpořit tvorbu pracovních míst. Mezi Italy mladšími 25 let je nezaměstnanost kolem 42 procent.

Landini, který stál v čele protestního průvodu, viní 40letého premiéra z toho, že svou středolevou Demokratickou stranu (PD) vede příliš do politického středu a opouští její tradiční kořeny. „Dnes pro Itálii začíná nové jaro,“ prohlásil Landini před stoupenci mávajícími rudými vlajkami. „Jsme připraveni k boji s vědomím, že máme větší podporu než vláda,“ dodal populární odborářský předák.

Dnešní demonstrace se zúčastnilo i několik významných zákonodárců PD. Pod Renzim se přitom PD stala zdaleka nejsilnější italskou stranou, k čemuž jí napomohlo oslabení pravého středu po soudních procesech jeho bývalého vůdce Silvia Berlusconiho.

Demonstrace FIOM v Římě
Zdroj: ČTK/NurPhoto
Autor: Antonio Masiello