Volby v Nigérii provázejí několikahodinové fronty a násilnosti

Abuja - K dnešním parlamentním a prezidentským volbám v Nigérii, která je nejlidnatější zemí a největší ekonomikou Afriky, se přišly miliony voličů. Za favorita je považován nynější prezident Goodluck Jonathan, opoziční kandidát a někdejší vůdce vojenské junty Muhammadu Buhari jej ale může porazit. Volby provázejí násilnosti, které si od pátečního večera vyžádaly na čtyři desítky obětí. Hlasování poznamenaly rovněž technické obtíže, za kterými stojí i nové doklady s biometrickými údaji. Na některých místech bylo hlasování přerušeno a pokračovat bude v neděli.

Odevzdat hlas může takřka 60 milionů oprávněných voličů. Vlastní hlasování začalo ve 13:30 po dopolední registraci voličů. Provází je přísná bezpečnostní opatření. Důvodem jsou obavy z násilností mezi tábory příznivců Jonathana a Buhariho, a také obavy z útoků radikálních islámských milic Boko Haram. Radikálové považují demokracii za zkaženou západní ideu a jejich vůdce Abubakar Shekau vyhrožoval smrtí těm, kdo se voleb zúčastní.

Agentura DPA s odvoláním na místní činitele uvedla, že na severovýchodě nigerijského státu Borno při útoku radikálů z Boko Haram v noci na dnešek zahynulo nejméně 23 lidí. Některé z obětí byly sťaty, jiné uhořely v domech. Podle místního guvernéra se útok na odlehlou vesnici odehrál v pátek večer. Dnes ozbrojenci na různých místech v zemi zabili nejméně 15 lidí, uvedla podle agentury Reuters policie a mluvčí Buhariho strany.

Opoziční kandidát Muhammadu Buhari
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ben Curtis

Násilnosti provázely i předvolební kampaň, zahynuly při nich desítky lidí. Zhruba tisíc mrtvých si vyžádaly nepokoje, které propukly po Buhariově prohře s Jonathanem ve volbách v roce 2011. Oba kandidáti proto nyní vyzvali k pokojnému hlasování.

To by dnes mělo trvat do pozdního večera - podle agentury AP až do chvíle, dokud neodvolí poslední zájemce. V místnostech, kde bylo hlasování přerušeno kvůli technickým problémům, bude hlasovací proces pokračovat v neděli.

Prezident měl při registraci potíže

Začátek registrací byl stanoven na 8:00, na mnoha místech se ale volební místnosti otevřely až později. Od 13:30 pak mohli lidé začít odevzdávat své hlasy. Důvodem tohoto opatření je snaha zabránit volebním podvodům. Hlasovat se bude až do pozdního večera. První směrodatné výsledky není možné očekávat dříve než v pondělí.

Registraci voličů provázely technické potíže. Čelil jim i prezident Jonathan, jehož identitu se opakovaně nepodařilo ověřit pomocí dokladů s biometrickými údaji. Po asi třiceti minutách neúspěšných pokusů volební místnost opustil. Když se později vrátil, tak jeho voličskou kartu čtečka již správně identifikovala. Podle reportéra BBC však musel být registrován ručně. 

S podobnými problémy se setkala řada lidí, výjimkou tak není ani několikahodinové čekání ve frontách. Jonathan proto vyzval k trpělivosti.

Prezidentské volby v Nigérii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ben Curtis

O prezidentský úřad v zemi se 170 miliony obyvatel se uchází 14 kandidátů, šanci podle průzkumů mají ale jen Jonathan a Buhari. Jonathan kandiduje za Lidovou demokratickou stranu, která dosud vyhrála všechny volby od přechodu země k demokracii v roce 1999. Buhari stojí v čele opoziční koalice Všepokrokový kongres.

Pro zvolení prezidenta v prvním kole je nutné získat více než 50 procent všech hlasů a zároveň nejméně 25 procent hlasů ve dvou třetinách z 36 nigerijských států. Vedle hlavy země vybírají Nigerijci také 109 členů Senátu a 360 poslanců Národního shromáždění.