Nová naděje: Britská zdravotnice Crossová porazila ebolu díky nové vakcíně

Londýn - Pětadvacetiletá záložnice britské armády Anna Crossová byla dnes propuštěna z londýnské nemocnice Royal Free poté, co se vyléčila ze smrtící eboly – jako první pacient na světě, na němž se vyzkoušela nová experimentální metoda léčby MIL 77.
Video Lék na ebolu nalezen?
video

Lék na ebolu nalezen?

Desátník Crossová byla do nemocnice převezena 13. března ze západní Afriky, kde působila jako dobrovolná zdravotní sestra. „Léčba proběhla bez problémů, neprojevily se žádné vedlejší účinky. Z eboly se úplně vyléčila,“ řekl její lékař Michael Jacobs. Nový lék podle něj pochází z Číny a je podobný vakcíně ZMapp. Crossová poděkovala lékařskému týmu za to, že je naživu. „Musím se teď dát dohromady. Musím být dostatečně fit, abych zase mohla sloužit v armádě. Potrvá to dlouho,“ dodala.

Crossová se nakazila během léčby pacientů v Africe, sama ale přesně neví, kdy přesně mohlo k nákaze dojít. V Sieře Leoně působila pouhý měsíc. Je třetím britským zdravotníkem, který se v této zemi ebolou nakazil. Také oba další - William Pooley a Pauline Cafferkeyová – se úspěšně léčili v nemocnici Royal Free.

Desátník Anna Crossová na brífinku po opuštění nemocnice
Zdroj: ČTK/PA
Autor: Philip Toscano

Crossová v nemocniční izolaci strávila dva týdny a zhubla 10 kilogramů. Vyslovit souhlas s léčbou pomocí MIL 77 pro ni prý nebyl problém. „Řekla jsem si: Mám ebolu, tak radši zkusím tohle, než vysokou dávku vitamínu C,“ prohlásila. Až se zotaví, klidně by prý znovu jela pečovat o nemocné ebolou. Nepovažuje to ale za pravděpodobné, protože šíření nákazy se zdá být pod kontrolou.

Od vypuknutí nákazy v prosinci 2013 se virem eboly nakazilo 24 753 lid v devíti zemích. Podle posledních údajů jich 10 236 zemřelo. Kromě patnácti z nich byli všechny oběti zaznamenány v Guinei, Libérii a Sieře Leone.

/*json*/{"map":{"lat":51.55311092835776,"lng":-0.16549295622098503,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/