Turecká policie smí střílet na demonstranty. Opozice se bouří

Ankara - Turecký parlament dnes schválil nový kontroverzní zákon o policii, který umožňuje tvrdší zásahy proti demonstrantům. Zákon dlouho blokovala opozice, která jej považuje za důkaz, že se vláda před červnovými volbami snaží zastrašit své kritiky. Policie nyní může na demonstracích použít střelné zbraně, posílí se i její pravomoci při zatýkání a sledování.

Projednávání zákona v parlamentu bylo velmi dlouhé a plné vášní. Poslanci vládního a opozičního tábora se několikrát střetli a došlo i ke rvačkám. Navzdory opozičním obstrukcím, ale nakonec většina zákonodárců hlasovala pro jeho přijetí.

Turecko míří k policejnímu státu, varuje opozice

Opozice mluví o tom, že se vládní Strana práva a spravedlnosti (AKP) snaží vytvořit z Turecka policejní stát. Zákon je podle ní namířen proti protivládním demonstrantům a kurdské menšině, které má policie umlčet. Stejné výhrady mají i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv jako jsou Amnesty International, Freedom House či Human Rights Watch.

Parlamentní volby se v Turecku uskuteční 7. června. Prezident Recep Tayyip Erdogan doufá, že jeho AKP získá dvoutřetinovou většinu mandátů, která by umožnila změny ústavy a vytvoření prezidentského systému.

Turecko zažilo velkou vlnu protivládních protestů v roce 2013. Demonstrace tehdy vypukly v Istanbulu, původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na 8000 lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

Video Turkolog Laně: Turecko už do určité míry policejním státem je
video

Turkolog Laně: Turecko už do určité míry policejním státem je