Saúdové dál útočí v Jemenu, exprezident vyzývá k jednání

Saná - Koalice muslimských států pod vedením Saúdské Arábie druhým dnem pokračovala v náletech na pozice šíitských rebelů z klanu Húsíů, kteří ohrožují režim jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Jemenský exprezident Alí Abdalláh Sálih, který si nadále zachovává značný politický vliv a který se spojil s šíity, mezitím vyzval k ukončení náletů a k návratu k jednacímu stolu. Od začátku náletů v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 39 civilistů, uvedlo jemenské ministerstvo zdravotnictví.
Video Zpravodaj ČT: V náletech pokračuje nejméně stovka saúdských letadel
video

Zpravodaj ČT: V náletech pokračuje nejméně stovka saúdských letadel

Zpravodaj ČT: V náletech pokračuje nejméně stovka saúdských letadel

Publicista Marshal: Saúdská Arábie vždy sleduje jen své vlastní zájmy

Sálih v komuniké vyzval šíitské povstalce a Rijád k oboustrannému ukončení bojových operací a k zahájení dialogu znesvářených jemenských stran. Jednání by se podle něj měla konat pod záštitou OSN. Sálih, který v roce 2012 musel pod tlakem demonstrací odstoupit, má podporu šíitů a také části armády. Jednotky věrné exprezidentovi jsou proto rovněž terčem koaličních úderů.

Jeden z dnešních útoků vedli saúdskoarabští spojenci na leteckou základnu včetně radarové stanice v provincii Maríb, která je baštou jednotek věrných Sálihovi. Při náletu byla zasažena blízká obytná čtvrť. Zabito bylo 12 lidí, uvedlo ministerstvo kontrolované povstalci. Svědci uvádějí, že letouny zaútočily dnes brzy ráno na severu metropole Saná také na prezidentský palác obsazený rebely. V Saná zahynulo během nočních náletů nejméně 15 civilistů, z toho šest dětí, uvedla AP. Z hlavního města před boji uprchly stovky lidí.

Dnešní údery v provincii Saada byly podle jemenských vojenských činitelů vedeny především do míst, kde by se mohl ukrývat vůdce rebelů Abdal Málik Húsí. Jedna z bomb, která dopadla na tržiště ve městě Kataf Boká, zabila podle místních kmenových vůdců údajně 15 lidí.

Saúdská Arábie podle televize Al-Arabíja vyslala do akce 150 tisíc vojáků a 100 bojových letounů; Rijád to ale nepotvrdil. Vedle Saúdské Arábie se akce účastní Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Súdán a Maroko. Pákistán dosud zvažuje žádost Rijádu o poskytnutí vojáků. Turecko oznámilo, že tažení pod vedením Saúdské Arábie podporuje. Operace se účastní egyptské letectvo a námořnictvo. 

Saúdská Arábie dnes oznámila, že postupně obnovuje lety ze svých letišť na jihu země, kde sousedí s Jemenem. Veškerý civilní provoz byl pozastaven ve čtvrtek kvůli zahájení operace v Jemenu.

Cílem koaliční akce je zachovat stávající vládu prezidenta Hádího, který se před rebely uchýlil do jihojemenského Adenu a s postupem povstalců k jeho předměstí začátkem týdne se přesunul do Saúdské Arábie. Dnes Hádí přicestoval do Egypta, kde se zúčastní víkendového summitu Ligy arabských států. 

Situace v Jemenu se zhoršuje od loňského září, kdy šíitští povstalci obsadili hlavní město. Letos se zmocnili klíčových úřadů a prezident Hadí i jeho vláda rezignovali. Hadí působil 17 let ve funkci viceprezidenta a po odstoupení Alího Abdalláha Sáliha v roce 2012 se ujal prezidentské funkce.

Šíitští povstalci v Jemenu
Zdroj: ČTK/SCANPIX SWEDEN// AA / TT

Šíité, kteří tradičně obývají jemenský sever a početně jsou v Jemenu v menšině, loni začali prosazovat své politické požadavky se zbraní v ruce a obsazují území mimo své tradiční bašty. Kromě nich ale v zemi působí také teroristé z Al-Káidy, kteří jsou sunnité a podněcují sunnitské obyvatelstvo proti šíitům. Hadí byl pro USA cenný spojenec proti Al-Káidě, jejíž odnož z Arabského poloostrova považuje Washington za vůbec nejnebezpečnější.

Hútíové − klíčový kmen šíitského tažení − na začátku února oznámili, že nová vláda povede Jemen v příštích dvou letech. Nepřehledná situace v zemi představuje problém také pro americké protiteroristické operace na jihu Arabského poloostrova. Jen za loňský rok tam přitom jejich bezpilotní letouny zabily údajně 124 radikálů z organizace Al-Káida a čtyři civilisty.