Nigérie popřela zvěsti o dalších stovkách unesených

Abuja – Nigerijská vláda dnes popřela zprávy, podle kterých ozbrojenci unesli stovky lidí z města Damasak na severu Nigérie. Sdělilo to dnes podle agentury Reuters národní informační středisko. Čadští a nigerští vojáci v březnu osvobodili Damasak z područí islamistické skupiny Boko Haram. Obyvatelé města tento týden uvedli, že prchající islamisté zde unesli více než 400 žen a dětí a dalších 50 zabili.

Radikálové z Boko Haram už dříve provedli několik hromadných únosů. Loni v dubnu nedaleko města Chibok v témže regionu na severovýchodě unesli téměř 300 školaček, což vyvolalo protesty na celém světě. Vůdce radikálů Abu Bakr Šekau prohlásil, že většina dívek byla provdána za bojovníky.  

Informační centrum dnes uvedlo, že v Damasaku nedošlo k žádným novým únosům. Dodalo ale, že nemá údaje o počtu lidí, které obec postrádá. Právě minulý týden vojáci z Nigeru a Čadu našli v Damasaku masový hrob s nejméně 70 mrtvolami. 

Boko Haram se snaží na území severonigerijských států Borno, Yobe a Adamawa a v přilehlých oblastech Nigeru, Čadu a Kamerunu vytvořit po vzoru organizace Islámský stát vlastní chalífát s přísnými islámskými zákony.

Boko HaramBoko Haram vzniklo v roce 2002 původně jako protestní hnutí proti západnímu stylu vzdělávání v afrických školách. Samotný název znamená „Západní vzdělávání je zakázáno“. S ozbrojenými operacemi začalo před šesti lety.

Radikání hnutí má na svědomí tisíce obětí, zejména na severovýchodě Nigérie. Během své expanze neváhá útočit na policii nebo střediska OSN v nigerijské metropoli. Před nedávnem začalo pronásledovat obyvatele příhraničních oblastí sousedních států. Na začátku března Boko Haram slíbilo věrnost islámskému státu.