Putin varoval před „podvratnými akcemi“ Západu

Moskva - Šéf Kremlu Vladimir Putin prohlásil, že situace Ruska se zlepší jedině v případě, že Moskva nebude ustupovat Západu, ale naopak zvětší svou sílu. Ruskou kontrarozvědku pak pochválil za to, že loni odhalila tři stovky cizích agentů. Varoval, že Západ plánuje podvratné akce pro volební kampaně let 2016 a 2018.

Kontrarozvědka jen loni v Rusku „ukončila činnost“ 52 cizích rozvědčíků a 290 agentů cizích tajných služeb, konstatoval šéf Kremlu. „Neustávají pokusy západních tajných služeb využít ke svým cílům společenské nevládní organizace a zpolitizovaná uskupení především k diskreditaci režimu a destabilizaci vnitřní situace v Rusku,“ uvedl ruský prezident.   

A vyzval službu FSB, aby nepřipustila novou destabilizaci Ruska. „Neustávají pokusy západních tajných služeb využít ke svým cílům společenské nevládní organizace a zpolitizovaná uskupení především k diskreditaci režimu a destabilizaci vnitřní situace v Rusku,“ řekl. Zároveň upozornil, že Západ prý už plánuje podvratné akce pro volební kampaně let 2016 a 2018.  

Demonstrace proti PutinoviŠéf Kremlu už dříve čelil mohutným protestům

Putin čelil na přelomu let 2011 a 2012 mohutné vlně protivládních demonstrací, které odstartovaly právě protesty proti falšování výsledků parlamentních voleb v prosinci 2011. Protestní hnutí ale o pár měsíců později potlačil, když byl potřetí zvolen ruským prezidentem.


Putin ujistil o své ochotě k dialogu s opozicí a se všemi, kdo „obsažně“ kritizují poměry v zemi. Naopak nemá smysl debatovat s těmi, kdo pracují na zakázku z ciziny a v cizím zájmu. Úřady si proto i nadále budou všímat zahraničních zdrojů financování nevládních organizací, prověřovat soulad mezi deklarovanými záměry a skutečnou činností, aby jakékoliv prohřešky postihly. 

  • Putin už dříve prosadil, že nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí se musejí označovat za „zahraničního agenta“, což je v Rusku vnímáno jako velice hanlivé označení.  

Putin se také pustil do kritiky NATO. Aliance totiž pod vlivem ruské anexe Krymu a agrese vůči Ukrajině ožila ve svých aktivitách na východě Evropy. „NATO rozvíjí síly rychlé reakce a posiluje svou infrastrukturu v blízkosti našich struktur. Lze pozorovat snahy porušit jadernou rovnováhu, urychlit vybudování evropské a asijsko-tichomořské části protiraketové obrany,“ řekl prezident.

Jednostranné odstoupení USA od dohody o protiraketové obraně podle něj v zásadě podkopalo samé základy moderního systému mezinárodní bezpečnosti. USA prý vyvíjejí nové bojové systémy umožňující „bleskový globální uder“, jakož i válčení ve vesmíru.  

  • Putin: „Zastrašit ani zatlačit naši zemi se nikomu nepovedlo a nepovede. Na všechny vnitřní a vnější hrozby pro národní bezpečnost jsme vždy měli a vždy budeme mít adekvátní odpověď.“

Moskva se prý snaží o to, aby se situace na Ukrajině vrátila k normálu. Ale taková nezávislá politika i pomoc postiženým podle něj budí „neskrývané podráždění našich - jak obvykle říkáme - kolegů a partnerů“, kteří pro „zadržování Ruska“ využívají celé spektrum prostředků, od snah o politickou izolaci přes ekonomický nátlak až po informační válku a prostředky tajných služeb.